Riik pakub ametikoolides tasuta õppekohti 23 200 inimesele

Jaak Aaviksoo  Foto: Võrumaa TeatajaTänavu saab kutseõppeasutustes ja rakenduskõrgkoolides tasuta õppida 23 200 õppekohal – õppurite arvu üldise languse olukorras kutseõppe maht säilib.

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo kinnitas uue riikliku koolitustellimuse, mis loob õppimisvõimalused noortele ja arvestab varasemast enam täiskasvanutega, kes järjest rohkem soovivad ennast täiendada või omandada uusi ametioskusi. Ametiharidus liigub noorte arvu kahanemisele vastassuunas – huvi kutse- ja ametihariduse vastu kasvab ja riiklik koolitustellimus peab sellele vastavalt reageerima. 

„Elukogenud täiskasvanud usaldavad järjest rohkem kutseharidust – see näitab kutsehariduse head taset ja tõstab loodetavasti põhikoolilõpetajate huvi kutsekoolides õpingute jätkamise ning kutse omandamise vastu,“ ütles haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Mart Laidmets. „Ka fakt, et kaheksandik kutseõppeasutuste lõpetajatest suudab jätkata haridusteed kõrgkoolis, näitab kutseharidust mitte ainult võimalusena omandada konkreetne amet, vaid võimalusena jätkata soovi korral õpinguid ka järgmisel tasemel.“

Riikliku koolitustellimuse õppekohad peavad arvestama regionaalseid vajadusi ja teiselt poolt vältima asjatut dubleerimist. Näiteks turismi ja ehitusega seotud erialasid õpetatakse üle Eesti. Metallitööd õpetatakse rohkem Põhja-Eestis ja kohalike ettevõtete soovil ka Võrus, Viljandis ja Pärnus. Samas on Jõhvi ja Narva kutsekoolid jaganud omavahel ära puutöö ja autoerialade õpetamise.  

Sügisel rakenduva kutseharidusreformiga lüheneb keskmine õppeaeg viiendiku võrra, selgemalt praktilistele oskustele suunatud õpe võimaldab lõpetajatel kiiremini tööturule jõuda. Reformi käigus viiakse õppekavade sisu otsesesse vastavusse tööandjate ja õppurite soovidega – saada vajalikud oskused tulusaks töökohaks. Sellel sügisel alustatakse kutseõpinguid juba uute õppekavade alusel, õppekavasüsteemi nüüdisajastamine jõuab lõpule 2017. aastaks.


 


 


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD