Võru linn soovib taastada linna esindusväljaku, millest peaks saama kohaliku elu keskus ning mis peaks elavdama turismi ning ettevõtlust; projekti maksumus on hinnanguliselt 2 miljonit eurot, sellest omafinantseering 300 000 eurot.
"Eesmärk on taastada linna esindusväljak ja ajalooline süda. Seminari väljak oli linna keskväljak linna asutamisest saati, paraku 1950-ndatel aastatel muudeti see haljasalaks," ütles Võru linnavalitsuse avalike suhete spetsialist Marianne Mett BNS-ile.
Plaanitav väljak hõlmab kokku ligikaudu 15 000 ruutmeetri suurust maa-ala Võrus Tartu, Jüri, Koidula ja Seminari tänavate vahel, kaasates ka tänavad. Plats ja tänavad on planeeritud rajada ühte tasapinda ning katta musta ja valget värvi sillutiskividega.
Linna kava järgi peaks Seminari väljakust saama atraktiivne vaba aja veetmise ja kokkusaamise koht, kus nii kohalikud elanikud kui ka turistid peatuvad. "Väljak hakkab oluliselt ilmestama linnapilti ning aitab kujundada positiivset mainet nii elu-, töö-, ettevõtluse- kui ka külastuskohana," rääkis Mett.
Kava järgi hakkavad väljakul hakkavad toimuma nii uued kui traditsioonilised, piirkonna olulisemad üritused ja sündmused. "Võru linn vajab praegu oluliselt suuremat sündmuste läbiviimise kohta," ütles Mett. Talvel saaks väljakule rajada muuhulgas ka uisuplatsi.
Ta märkis, et linnakeskuse taastamine peaks aktiviseerima ka ettevõtlust, kuna väljakule ja selle ümbrusesse saab rajada kohvikuid, poode, müügilette ja muud. "Keskväljak oleks oluline lüli ja alguskoht Võru linna turismimarsruudis – Roosisaarel asuv muinasasula, Roosisaare sild, Tamula rannapromenaad, Katariina allee, keskväljak ühendatakse üheks atraktiivseks linnaruumiks," ütles Mett.
Plaanide järgi muudetakse ka piirkonna haljastust Väljakul saab olema püsikuusk, mida hakatakse kasutama linna jõulupuuna; kuusk on ühtlasi ka Võru linna vapi puu. "Väljak saab kasutuse ka lipuväljakuna. Lisaks rajatakse purskkaev, avalik tualett ning tänavate, platsi valgustus ja muu," rääkis Mett.
Lisaks plaanib linnavalitsusus rekonstrueerida kiriku esise parkimisplatsi ja infotahvlid. Väljaku inventar ehk nii-öelda linnamööbel nagu valgustid, istutuskastid, kauplemislauad, pingid ja tuulevarjud on planeeritud rajada teisaldatavad, nii et suuremate ürituste jaoks saaks neid eemaldada.
Projekti kogumaksumus on 2 miljonit eurot, millest linna omafinantseering oleks 300 000 eurot, rahastust soovib linnavalitsus saada piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest. Metti kinnitusel esitab linn rahastustaotluse hiljemalt 29. aprilliks.
"Kui sellest voorust toetust ei saa, esitame uuesti teise vooru, mis avaneb uuel aastal. Nii Võru linna eelarvestrateegias kui arengukavas on ette nähtud vahendid väljaku taastamiseks, väljaehitamise aeg sõltub toetuse saamisest. Kui saame toetust nüüd, esimesest voorust, siis 2017. aasta esimesel poolel läheb ehituseks," rääkis Mett.
kui tolle werrost kätte saas,siis kivilinn saas wabbas!
Valgusfoor juba tehti, kas elanike ja turistide arv hakkas mühinal kasvama? Palju rahvastt promenaadil käib? Neid "kaasaegseid betooonlinnu" linnu on kõik kohad täis. Saage ükskord aru mis on väärtuslik, mitte ärge kopeerige keskpärasust.
Käed eemale pargist, meil seal hea puudevarjus suitsu imeda ja laksu teha.
reisi jüri siis sai?
Kui võtta ükskõik missugune ümberehitus, mis Võrus tehtud, siis absoluutselt igaühe puhul on tõusnud kisa. Tehakse midagi - kisa; ei tehta midagi - ikka kisa.
Mina noore inimesena näen Võru pigem kaasaegse linnana kui pehkinud pargina. Vaadake kui kena on promenaad ja allee eriti just õhtusel ajal. Kas pajuvõsa Koreli kaldal oli parem kui praegune avar roheala? Kindlasti on ka läbimõeldud ja kenasti disainitud väljak hulga mõnusam, kui üks hämar ja ebamäärane park.
Ja veel. Me ei ela kuskil Shanghai kesklinnas, et peaks meeleheitlikult rääkima linna kopsudest. Võru on ümbritsetud metsaga!
kel rohelus armas,see võib maxi taga võsas pikutada ja sumisevat parmulaulu kuulata.
vähemalt siis see 1,7 miljonit saab siis õigesse kohta üldise laristamise kõrval.
Aitäh, et olete arvamust avaldanud. Annan omalt poolt mõned vastused, täpsustused ja selgitused:
1. Antud ala on pargina toiminud vaid viimased 40-50 aastat. Linna asutamisest saadik on see planeeritud keskväljakuks ja enamus aega linna ajaloost on ka sellena toiminud. Selget tunnetatavat keskväljakut on linna normaalseks toimimiseks vaja, see annab oluliselt juurde võimalusi (ürituste korraldamine, vaba aja veetmine jne) nii linnakodanikele kui ka Võrru tulevatele külalistele.
2. VT veebis esitatud pilt keskväljakust osaliselt aegunud. Linnavalitsus on korraldanud ridamisi kohtumisi erinevate sihtgruppidega. Linnakodanikelt laekunud ettepanekute tulemusena on projekteerija keskväljakut edasi arendatud. Veebruari Võru linna lehes on võimalik tutvuda projektlahenduse edasiarendusega. Keskväljakule on võrreldes varasemaga rohkem rohelust planeeritud, keerulisem on ka leida sarnasust Rakvere keskväljakuga jne.
3. Arusaam, et keskväljakut ümbritsevad tänavad liikluseks suletakse, on väär. Sellist kavatsust ei ole linnavalitsusel ega projekteerijal hetkegi olnud, välja arvatud väike lõik Seminari tänavast suvisel ajal, mil seal tegutsevad tänavakohvikud.
4. Küsimus, et miks linn tegeleb keskväljaku arendamisega, kui linna lasteaiad ja mitmed tänavad vajaksid hädasti remonti. Vastus väga lihtne. Keskväljakute taastamiseks on võimalik saada sihtotstarbelist toetust. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks on riiklik prioriteet ajaloolised linnasüdamed taastada. Usun, et enamus linnakodanikke ei annaks andeks, kui me selle võimaluse käest anname.
Olen valmis antud teemal igasuguse kriitika ja ettepanekud isiklikult ära kuulama. Võtke julgelt ühendust ja saame kokku!
Lugupidamisega
Anti Allas
Võru linnapea
anti.allas@voru.ee
53 400 409
Ka nii võib öelda, aga ilus on sellest alleest siiski eelkõige see osa kus vanad puud on alles jäetud.
neid haigeid rohelisi, kes ööd ega mütsi ei taipa on siin kommentaarium täis. mäletan isiklikult tuttavaid , kes katariina alleelt vanade puude langetamise ajal ruigasid nagu sead aia vahel - vaat mis tehakse ...., räägivad ka nüüd juttu et ilus tegelikult sai. mitu aastat võttis aega asjast arusaamine. eks nüüdki osad kisavad .... nagu maailmalõpp oleks saabumas.
Nii on, kui Võrus langetaks otsuseid terve mõistus siis oleks tõenäoliselt need 2 miljonit suunatud eelkõige kesklinna pargi renoveerimisele st. betooni kõrvaldamisega maapinnalt ja roheluse taastamisega, näit, tuleks alustada haljasala taastamist lillede, muru ja uute puude istutamisega, aga kuna kuuldavasti langetavad Võrus otsuseid rumalad inimesed, siis ongi kõik teisiti võrreldes tsiviliseeritud piirkondadega kus otsuseid langetavad targad ja laiema silmaringiga inimesed.
Võrus on muidugi teine asi. Meie oleme mingist provintslikust Tartust ikka moodsamad ja targemad.
Mis foori, Jüri ja Tartu tn rist suletakse üldse liikluseks, ümber sõit kas Vilja tn kaudu või Roosi tn kaudu
õibi kirudamaa
Turistidest võite unistama jäädagi, inimesi ei tõmba BETOON. Ammu käib maailma linnades arendus hoopis teises suunas - linnapilti muudetakse ikka aina rohelisemaks ja looduslähedasemaks. Võru oli kunagi nii ilus ja armas, väike rohelust täis linnake. Sellest pole tänaseks midagi alles ja järjest hullemaks läheb.
1. Me ei pea koristama puulehti.
2. Me ei pea lõikama oksi.
siit see kasu tuleb pärast.