Maksumaksjate liit soovib e-sigarettide nikotiinivedeliku maksustamist

Pilt on illustratiivne FOTO: VTEesti Maksumaksjate Liidu arvates tuleks aktsiisiga maksustada e-sigarettide nikotiinivedelikud, mis annaks valjalikku lisatulu riigieelarvesse.

"E-sigarettide nikotiinivedelikke müüakse suures osas käest kätte või tellitakse välismaistest veebipoodidest, jättes sellega riigi ilma käibemaksust, rääkimata aktsiisitulust. Näeme suurt vajadust luua Eestis õiguslik keskkond, et e-sigarettide nikotiinivedelikud lõpuks aktsiisiga maksustada — see oleks riigieelarvesse vajalik ja teretulnud lisaallikas," ütles liidu juhatuse liige Lasse Lehis pressiteates.

Viidates üle-eestilise küsitlusele märkis Lehis, et ligi kümnendik suitsetajatest tarvitab e-sigarette ja 86 protsenti neist just nikotiiniga e-sigarette, mis näitab, et see on Eestis üha suureneva tarbijaskonnaga tooterühm. Nikotiiniga e-sigarettide tarbijatest 58 protsenti kasutab ainult nikotiiniga täitevedelikke ja 28 protsenti paralleelselt nii nikotiiniga kui ka nikotiinita vedelikke.

"Maksu- ja tolliametil on tulnud nikotiiniga e-sigaretivedelikega üha rohkem kokku puutuda, näiteks tellitakse neid posti kaudu välismaistest veebipoodidest, omamata selleks ravimiameti luba. Tollikontrolli hirmus on e-sigaretivedelike ametlik import vähenemas, otsitakse võimalusi tollist mööda minna. Ka MTA hinnangul on e-sigarettide tarvitamine mitmel aastal järjest kasvanud ja asendanud sigarettide legaalset turuosa, mis vähendab tubakaaktsiisi laekumist," sõnas ameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu.

Nikotiiniga e-sigarettide müügi legaliseerimist Eestis pooldab 56 protsenti e-sigarettide kasutajatest. Samas 12 protsenti arvab, et müüki kindlasti ei tuleks legaliseerida, sest praegu saab nikotiiniga vedelikke osta odavamalt. Seda, et praegune süsteem töötab piisavalt hästi ja legaliseerimist pigem ei ole vaja, leidis 13 protsenti vastajatest.

Turu-uuringute AS küsitles novembris e-sigarettide kasutajaskonna suuruse ja tarbimisharjumuste väljaselgitamiseks Eestis tuhandet inimest alates 18. eluaastast. Uuringu tellis Eesti Maksumaksjate Liit.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD