Tarbijakaitseamet tuvastas testimise käigus, et Eesti turul on müügil ohtlikke heegelkumme.
Oktoobri lõpust alates on tarbijakaitseametile tulnud hulgaliselt pöördumisi, kus nii ettevõtjad kui ka tarbijad on tundnud muret Eestis müüdavate ja laste seas väga populaarsete heegelkummide ohutuse üle, viidates tugevasti lõhnavale tootele või CE-märgise puudumisele toote pakendil, teatas tarbijakaitseamet BNS-ile. Testimise tulemusel selgus, et siinsel turul oli müügil ohtlikke heegelkumme.
Tarbijakaitseamet võttis testimiseks heegelkummid Elastic Band ja heegelkummide komplekti DIY Loom Bands, millest viimane osutus laste tervisele ohtlikuks. Selles komplektis olevad ripatsid sisaldasid ftalaate 320 korda üle lubatud piirväärtuse. Nimetatud toode oli müügil Pioneering Retail Group OÜ Expressionsi kauplustes.
Ohtlikuks osutunud toode on tarbijakaitseameti menetluse tulemusel praeguseks müügilt kõrvaldatud. Tarbijad, kes on ostnud ohtlikuks osutunud toote, saavad selle poodi tagastada ja selle eest makstud raha tagasi küsida.
Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks. Oma olemuselt on ftalaadid inimorganismile pikaajalise mürgise toimega, põhjustades näiteks sigivushäireid. Nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1 protsenti plastseks tehtud materjali massist.
Järelevalve käigus kontrollis tarbijakaitseamet ka heegelkummide märgistamist nõuetekohase eestikeelse teabega ja pööras tähelepanu CE-märgise olemasolule toodetel. Märgistus oli korrektne Tallinna Kaubamajas, Rocca al Mare Prismas ning Tondi K-Rauta kaupluses müüdavatel heegelkummidel. Ftalaatide sisaldust nendes toodetes ei testitud.
Lisaks on amet koostöös maksu- ja tolliametiga keelanud mitmete ilma CE-märgiseta heegelkummide lubamise Eesti turule.
Tarbijakaitseamet soovitab heegelkumme ostes pöörata tähelepanu sellele, et tootel oleks olemas CE-märgis, millega tootja kinnitab, et toode vastab kõigile mänguasjadele kehtestatud ohutusnõuetele. Samuti peab jälgima, et sellised tooted ei satuks alla kolmeaastaste laste kätte, kuna toodetes sisalduvad väikesed osad võivad põhjustada lämbumisohtu.
Loomulikult, saan sellest aru, aga oleks võinud tuua näitena, millised müüjad müüvad ilma märgiseta tooteid. Just sayin' . Need DIY Loomsid muide ei haise, aga saan aru, miks nad on mürgised ja üleüldse on see kummimajandus suht mõtetu värk. :)
Aga CE oli teine nõue mida jälgiti, kõigepealt võeti ette haisvad kummid ja nii see diy oligi mürgine. CE on hiinas peale trükitud, ega siis kohe tähenda, et on hea kaup
Just nimelt sellel oksjonil on karbil ju näha CE märgis...
http://www.osta.ee/loom-bands-komplekt-600-osaline-57591819.html
Muidugi on ka palju ausaid müüjaid kellel on CE.