Eestis tuvastati taimi kahjustav ohtlik viljapuu bakteripõletik

Põllumajandusamet tuvastas esmakordselt Eestis taimi kahjustava ohtliku viljapuu bakterpõletiku.

Ohtlik taimekahjustaja tuvastati Viljandimaal eraaias Eestist ostetud pirnipuu istikul. Saastunud taim on hävitatud. "Tegemist on kõnealuse bakterhaiguse esmaleiuga Eestis. Naaberriikidest tuvastati kahjustaja Leedus 2005. ning Lätis ja Valgevenes 2007. aastal," märkis põllumajandusameti peadirektori asetäitja Raina Mõttus.

Viljapuu bakterpõletik on roosõieliste puude ja põõsaste bakterhaigus, mille peamisteks peremeestaimedeks on õuna-, pirni-, viir- ja tuhkpuu, ebaküdoonia, pihlakas, toompihlakas, astelpihlakas, küdoonia, tuliastel, Davidi fotiinia ja villpööris.

Haiguse kahjustus sarnaneb põletuskahjustusega - taimede lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise. Iseloomulik on ka haigestunud taimeosadest bakterlima eritumine, eriti niiske ilmaga, samuti haigestunud võrsetipu põlvjalt allapoole paindumine.

Põllumajandusamet tegeleb kahjustaja päritolu ja võimaliku leviku väljaselgitamisega ning palub kõigil, kes on käesoleval aastal ostnud viljapuu bakterpõletiku peremeestaimi, eriti pirnipuid, ning märkavad ostetud taimedel bakterpõletikule omaseid tunnuseid, pöörduda oma maakonna põllumajandusameti taimetervise inspektori või taimetervise osakonna poole Sakus.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD