Mai osutus keskmisest jahedamaks

Mai osutus keskmisest jahedamaks

Mai oli keskmisest rohkem kui kraadi võrra jahedam ja jõgede veetemperatuurid viimase 15 aasta jahedaimad.

Mai keskmine õhutemperatuur oli 9,3 kraadi, mis on enam kui kraad pikaajalisest keskmisest perioodist jahedam, kirjutab keskkonnaagentuur oma blogis. Aastatel 1991-2020 oli norm 10,5 kraadi. Sama jahe oli ka aastatel 2017, 1978, 1939 ja 1938. aasta mais.

Minimaalne õhutemperatuur jäi miinuspoolele kuu keskpaigani. Madalaim temperatuur -3,6 kraadi mõõdeti 10. mail Kuusikul. Kõige kõrgem temperatuur 23,2 kraadi mõõdeti 28. mail Viljandis.

Kuu keskmised veetemperatuurid olid jõgedes üle Eesti viimase 15 aasta jahedaimad. Näiteks oli Tõllistes temperatuur 4 kraadi jahedam kui eelmisel aastal samal ajal. Püsivalt üle 10 kraadi tõusid veetemperatuurid jõgedes valdavalt mai keskpaigas.

Eesti keskmine sademete hulk oli mais 46 millimeetrit, mis on pikaajalise keskmise lähedane (norm 42 mm), kuid territoriaalne jaotus oli väga erinev. Kõige sajusemaks paigaks kujunes Võru, kus sadas 111 millimeetrit ja kõige kuivemaks kohaks olid Lääne-Eesti saared, kus sadas kümme korda vähem. Suurte sadude tõttu jäid Kagu-Eestis põllud mitmel pool vee alla. Mullune mai oli vastupidiselt äärmiselt kuiv ja sadas vaid kolmandik pikaajalisest keskmisest.

Kuu alguses oli jõgede seirejaamades vett pigem normist vähem, kuid kuu jooksul kostitanud vihmasajud kergitasid veetasemeid eelkõige Kirde- ja Kagu-Eesti jõgedes. Tõlliste ja Taheva hüdromeetriajaamades tõusis veetase ööpäevaga ligi 50 sentimeetrit. Mai keskmisena oli Peipsi ja Võrtsjärve veetase seirejaamades normist madalam, Tamula järves seevastu oli vett normist veidi rohkem.

Ohtlikest ilmanähtustest registreeriti 22. mail rahet, millest Värska piirkonnas moodustus maapinnale paks valge kiht. Äikest registreeriti viiel päeval, peamiselt Kagu- ja Kirde-Eestis. Kõige äikeselisem päev oli 22. mail, kui registreeriti 147 pilv-maa välgulööki.

Päikesepaistet oli Eesti keskmisena pikaajalisest keskmisest vähem. Kõige päikeselisem oli Roomassaares, kus sai kirja 304 tundi.

Mai esimeses pooles jäid UV-indeksi maksimumväärtused jaamades 5 ümbrusesse või alla selle, kuu teisel poolel tõusid mõnevõrra kõrgemale. Kõrgeim UV-indeksi väärtus 7 mõõdeti Tartu-Tõraveres 29. mail.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD