Relvakaubandusleppe on allkirjastanud üle 65 riigi

Urmas Paet foto: INTERNETEsimese omataolise rahvusvahelise relvakaubanduslepingu on ÜRO 193 liikmest allkirjastanud rohkem kui 65 riiki, kuid mitmed suurjõud on sellest seni hoidunud.

Eesti välisminister Urmas Paet ütles esmaspäeval ÜRO peakorteris New Yorgis tavarelvakaubanduse reguleerimiseks mõeldud leppe allakirjutamisel, et kokkulepe on ajalooline teetähis relvastuskontrolli ja inimõiguste valdkonnas.

Maailma suurima relvatarnija USA välisminister John Kerry andis esmaspäeval mõista, et ka Ühendriigid kavatsevad oma allkirja anda.

Samas on Venemaa ja Hiina või suured relvastuse ostjad nagu India, Saudi Araabia, Indoneesia ja Egiptus leppesse seni leigelt suhtunud.

Allkirjastamine on esimene samm selle ratifitseerimise suunas.

Relvakaubandusleping jõustub alles siis, kui selle on ratifitseerinud 50 riiki. Soome välisministri Erkki Tuomioja hinnangul kulub selleks "veidi enam kui aasta".

"Tõeline katsumus on aga mõistagi saada kahtlejad ja kõhklejad lepet allkirjastama ja ratifitseerima," märkis Tuomioja.

ÜRO peaassamblee kiitis leppe heaks 2. aprillil. Poolt oli 153, vastu kolm riiki: Süüria, Põhja-Korea ja Iraan. Hääletusest ei võtnud osa 23 riiki, teiste seas Venemaa.

Leppega tahetakse piirata peale väike- ja kergrelvade ka tankide, soomukite, suurtükkide, sõjalaevade ja -lennukite, laskemoona ja raketiheitjate müüki. Eesmärk on panna riikidele kohustus tõhustada relvaekspordi kontrollimist ja vältida relvade sattumist sõjaroimarite, terroristide või kurjategijate kätte.

Relvakaubandust ei reguleeri praeguseni ükski globaalne kokkulepe. Viimane globaalne kokkulepe relvastuskontrolli valdkonnas oli tuumarelvakatsetuste üldise keelustamise leping 1996. aastal, mis pole aga seni jõustunud.

Rahvusvahelise relvakaubanduslepingu ettevalmistusi alustati ÜRO-s 2006. aastal, aga lepingu idee pärineb 1997. aastast Costa Rica endiselt presidendilt ja Nobeli preemia laureaadilt Óscar Ariaselt. Lepe töötati välja ÜRO diplomaatilisel konverentsil 2.-27. juulil 2012 ja läbirääkimiste lõppvoorul 18.-28. märtsil 2013.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD