President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on Eestis viimase aasta jooksul hakanud levima riigi põhjendamatu halvustamine, edastas rahvusringhääling.
Ilves ütles esmaspäeval aastalõpuintervjuus, et valitsuse ja riigikogu rumalaks pidamisest võib isegi aru saada ja selle üle vaielda, kuid riik iseenesest on uskumatult hea.
President tõi välja, et lõppevast aastast on negatiivsena silma hakanud inimeste sõnapruuk, mis ei ole edasiviiv. "Igasugune kriitika on alati vajalik, aga mitte sellises tonaalsuses ja nende sõnadega, mida sageli näeme."
"Ma ütlen seda täieliku teadmisega, et kui ma seda ütlen, siis hakatakse rääkima, et mis ta siin ütleb," sõnas president.
"Kui me vaatame neid riike, mis on tulnud kommunismist välja, siis ma julgen öelda, et ainuke teine riik, kes on nii hästi toime tulnud, on Poola. See on teistsugune ja suur riik, mis sai majanduse madalseisust välja tänu suurele siseturule," rääkis ta.
Ilvese sõnul on Eesti internetivabaduse edetabeli tipus, korruptsioonivastase indeksi tabelis kuskil 28.-32. koha vahel, kuid naiste ja meeste palga erinevuse või HIV leviku osas on olukord piinlik.
Riigipea ütles, et üldiselt kuhjuvad Eesti tulemused edetabelis Gaussi kõverasse.
"Nende hinnangute alusel oleme eespool pea kõikidest nendest, kes 1980.-1990. aastate alguses said vabaks. See ei ole halb tulemus olla nende seas esikohal, võib-olla teisel kohal. Me reisime Soome ja näeme, et inimesed on jõukamad ja mõned asjad on paremini, aga kui me arvestame seda, kus me olime ja seda, et see kõik on meie enda teha ja keegi ei tule tegema, siis mind paneb vahel imestama, kui inimesed arvavad, et me oleme iseennast okupeerinud ja nüüd tuleb kõike siin maha teha," rääkis Ilves.
Tema hinnangul näitavad PISA testi tulemused Eesti haridussüsteemi head taset. "Peaksime aru saama, et meie haridussüsteem on hea ja need lahendused, mida oleme oma riigis loonud ja mida peame iseenesestmõistetavaks, on tegelikult peaaegu unikaalsed."
nii,et president vaadaku reaalsust ja siis tulgu kokkuvõtteid kommenteerima ning arvamust avaldama.