Anonüümsed postitused ja libakontod: kuidas sotsiaalmeedia võib meid manipuleerida ja miks peaksime olema ettevaatlikud

Anonüümsed postitused ja libakontod: kuidas sotsiaalmeedia võib meid manipuleerida ja miks peaksime olema ettevaatlikud

Anonüümsed postitused ja libakontod on tihti osa strateegiatest, mille eesmärk on luua valeinformatsiooni, külvata segadust ja mõjutada avalikku arvamust, varjates samal ajal tõelist eesmärki või isikut, kes manipuleerimist juhib. Mitte kõik anonüümsed postitused, näiteks Facebookis, ei ole kohe libakontod, vaid seal taga on reaalsed inimesed. Üks levinumaid põhjuseid, miks postitatakse anonüümselt, on just see, et oma tutvusringkonnas ei taheta näidata, et näiteks midagi müüakse või soovitakse osta.

Väga palju on ette tulnud ka selliseid anonüümseid postitusi, kus inimene ise teeb postituse ja seejärel hakkab anonüümse postituse all oma pärisnime all kommenteerima, aidates edasi levitada anonüümselt õhutatud sisu. On välja kujunenud reegel, et kõige esimene kommentaar saab tihti kogu järgneva postituse tugipunktiks. 

Tag’imine, kommentaarid ja isegi lihtsad meeldimised võivad muutuda tööriistadeks, mis teevad manipuleerijate elu kergemaks. Tag’imine sotsiaalmeedias näitab, kes on teie lähedased sõbrad või tuttavad. Esmapilgul süütu tegevus võib siiski kaasa tuua erinevad tagajärjed. Andmekogujatele ja pahatahtlikele osapooltele on see hindamatu infoallikas. Kui manipuleerija saab ülevaate teie sõprade ringist, võib ta luua sihitud sisu, mis püüdleb teatud arvamuste kujundamise poole. Kui kelm teab teie sõprade nimesid, saab ta teeselda, et tunneb neid, ning kasutada seda usalduse võitmiseks telefonikõnes või muul viisil.

Sotsiaalmeedias on kerge kaasa minna tundlike teemadega, kuid oluline on säilitada kaine mõistus ja kriitiline pilk. Kui kogukonnad teadvustavad seda probleemi ja võtavad kasutusele vastutustundliku käitumise, on võimalik ühiskonnale mõju vähendada ning luua tervem digitaalne ruum. Iga meie jagatud infokild võib olla osa suuremast mosaiigist, mida manipuleerijad kasutavad. Postitused, mis tekitavad tugevaid reaktsioone ja suurt aktiivsust, on sageli kõige edukamad oma eesmärkide saavutamisel. Aktiivne kommenteerimine postituse juures viitab sellele, et inimesed usaldavad platvormi ja tõenäoliselt ka selle sisu. See loob soodsa pinnase nende edasiseks kaasamiseks.


 Aigar Nagel  veebitoimetaja/sotsiaalmeedia haldur





Comments  
  0
Mina tegin konto kunagi palju aastaid tagasi, siis oli jutt, et kui kandideerid kuhugi tööle, siis hakatakse nime järgi netist sinu järgi nuhkima, nii saigi tehtud konto, millel pole täielik perenimi. Aga nüüd teine pool asjast. On palju neid tegelasi, kes tahavad kätte maksta sinu kommentaaride eest, eriti ekre ja kremlimeelsete liikmete või toetajate seas. Hakatakse kirjutama konto juures olevatele sõpradele, nende nimekirja saab küll võõrastele nähtamatuks muuta, aga nähtavad on siis, kui nad näiteks sünnipäeval põhilehele õnnitluse kirjutavad. Hakatakse uurima, kodust aadressi, tel. numbrit jne. Et üles otsida ja kätte maksta. Ähvardusi olnud palju.
  0
See näitab seda kui rumalad on inimesed facebookis. Ise toote oma lähedastele jama kaela ja siis imestate kuidas nad teavad sinu kohta :)

 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD