Riigi infosüsteemi amet (RIA) ja riigi valimisteenistus viivad teisipäevast neljapäevani läbi mobiiltelefonidele loodud e-hääletamise rakenduse avaliku testi.
Testimise käigus saavad kasutajad rännata ajas tagasi Eesti ajalukku ning valida sündmuse, millest nad sooviksid osa saada. Selleks tuleb vastata ühele küsimusele, millel on üheksa vastusevarianti - valida saab neist ainult ühe. Küsimus on: Kui sul oleks võimalik minna tagasi Eesti ajalukku, siis millisest sündmusest tahaksid osa saada?
Testijatele kuvatakse pärast valiku tegemist link tagasisideküsitlusele, kus saab jagada oma kogemust rakenduse kasutamise kohta. Tagasisideküsitlus on testimise ajal kättesaadav ka valimiste veebilehel www.valimised.ee.
Telefoniga e-hääletamise testimine on avatud kõigile alates 15. eluaastast, vajalik on elektroonilise identiteedi olemasolu ja mobiiltelefon, millel on iOS-i või Androidi tarkvara- ja turvavärskendustega operatsioonisüsteem. Isikutuvastus ja hääle allkirjastamine valijarakenduses toimub ID-kaardi, Mobiili-ID ja Smart-ID kaudu.
RIA valimiste infosüsteemide arenduse osakonna juhi Alo Einla sõnul on tehniline lahendus mobiiltelefoniga hääletamiseks suures osas olemas, kuid nüüd on oluline seda veel põhjalikult testida.
“Avaliku testimise eesmärk on kontrollida rakenduse töökindlust, kasutusmugavust ning häälte kogumisteenuse toimimist. Testimine on arenduse loomulik osa ning selle käigus võivad ilmneda ka tõrked, mida saame kaardistada ja parandada. Tahame veenduda, et kõik rakenduse funktsioonid toimiksid ootuspäraselt,” kirjeldas Einla.
Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul on avalik testimine vajalik ka selleks, et valimiste korraldajad saaksid edasi liikuda valijarakenduse mobiiltelefonides kasutuselevõtu üle otsustamise suunas.
„Õigusliku aluse e-hääletamise mobiilseadmetes võimaldamise kohta lõi riigikogu aasta eest valimisseaduste muudatustega, nüüd soovime teada saada, kuidas rakenduse prototüüp erinevates mobiilseadmetes töötab ja milline on kasutajate kogemus rakenduse kasutamisel, mille kohta küsime ka testijatelt tagasisidet,“ rääkis Koitmäe. Testimise järel hindab vabariigi valimiskomisjon lahenduse vastavust valimiste seadustele ja põhiprintsiipidele ning otsustab, kas seda on võimalik valimistel kasutada.
“Valisime sellise küsimuse, mis pakub igale eestlasele huvi ja näitab meie ajaloo mitmekesisust ning kutsub mõtlema tähenduslikele hetkedele,” lisas Einla.
Valijarakenduse prototüübid iOS ja Androidi operatsioonisüsteemiga mobiilseadmetele teeb riigi valimisteenistus testimiseks kättesaadavaks teisipäeval, 20. mai hommikul kell 9 veebilehel www.valimised.ee. Valijarakendused on kättesaadavad kuni neljapäevani, 22. mail kella 20.
Pärast hääle andmist saab hääle kohalejõudmist täiendavalt kontrollida kasutades teises nutiseadmes mobiilirakendust “EH kontrollrakendus” ja skaneerides sellega pärast hääletamist valijarakenduses kuvatavat QR-koodi.
M-valijarakenduse tehnilise lahenduse arendamist alustas RIA majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel 2022. aastal. Möödunud aasta mais täiendas riigikogu valimisseadusi mobiiliga hääletamise võimaluse ja Smart-ID kasutuselevõtuga. Seaduse kohaselt hindab vabariigi valimiskomisjon enne iga valimist tehniliste lahenduste sobivust ja määratleb kasutatavad operatsioonisüsteemid oma otsusega.