Menu

Suwem läkski pankrotti

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Nii nagu Võrumaa Teataja paar kuud tagasi kirjutas, ilma avalikkusega infot jagamata ühe kaasaegse ettevõtte juhtimisega enam toime ei tule. Nüüd ongi Suwem pankrotis.

Mis seal salata – Suwemi praegune juht Viljar Repp võib olla küll hea spetsialist, aga ettevõtte juhina ta kahjuks hakkama ei saanud. Puitklotside firma Infano tegutseb tal edukalt, aga see on tema enda pisike firma, kus avalikkusega suhtlemine pole oluline. Infanol on koduleht, mille kaudu saab interneti teel kaupa tellida ja ongi kõik.

Suwem on 50 töötajaga suur ettevõte, kus tuleb suhelda nii töötajate, investorite kui klientidega. Kaasaegses ettevõttes mängib suhtlus väga olulist rolli – Suwemist lahkumist põhjendasid endised võtmetöötajad just uue juhi kehva suhtlemisega. Töötajad ei teadnud enam, mis ettevõttes toimub, millised on väljavaated, kuhu suunas üldse liigutakse. Teadmatus sünnitas hirmu ning hirm pani inimesed ettevõttest lahkuma. Lõpuks pidid allesjäänud töötajad tegema ära ka lahkujate töö, see ei meeldinud ja nõnda lahkusid ettevõttest parimad spetsialistid. Kuivõrd iga ettevõte põhineb töötajatel, siis oli selge, et nõnda pikalt enam jätkata ei saa. Pankrot oli sündmuste arengu loogiline samm. Samamoodi lagunes kunagi Nõukogude Liit, mis oli samuti suletud süsteem, kust kõik tahtsid ära põgeneda ja mis lõpuks pankrotti läks.

Suwemi pankrot tähendab ühtlasi, et eelmise juhi Kaido Mäesalu lahtilaskmine oli viga. Kaido võis olla oma kaasosanikele ebameeldiv partner, aga ta oli avatud suhtleja avalikkusega, näiteks ajakirjanikega, ning jagas meelsasti infot ettevõtte töötajatega. Töötajad teadsid, kuidas ettevõttel läheb, mis on toimunud ja mis toimumas, millised on lähemate aastate sihid. Sellise avatud juhtimisega arenes ettevõte kaasaegseks firmaks, mis on võimeline võistlema juhtivate ettevõtetega üle kogu maailma. Kaido oli Suwemi jaoks ideaalne lahendus, mida ühel hetkel ei osatud enam vääriliselt hinnata. Tulemuseks oli inimeste lahkumine ja sellele järgnev allakäik.

Kommentaarid   

+8 #1 Exvõrukas 2015-07-23 22:07
Suwem oli Mäesalu elutöö ja niipalju kui mina tean, oli ettevõte Mäesalu ajal arenev ja edukas. Väga kahju.
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #2 edukuse kuldvõtmeke 2015-07-24 18:52
Exvõrukas kirjutas:
Suwem oli Mäesalu elutöö ja niipalju kui mina tean, oli ettevõte Mäesalu ajal arenev ja edukas. Väga kahju.

mis siis juhtus,et Mäesalu juhtimine enam ei sobinud...võibo lla oma osaluse müügiga viiski pankrotti..või oli edukuse võti hoopis must äri ja nüüd kus asi ametlik on pankrott majas..viimane tundub tõonäolisem.
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #3 Riks 2015-07-26 11:37
edukuse kuldvõtmeke kirjutas:
Exvõrukas kirjutas:
Suwem oli Mäesalu elutöö ja niipalju kui mina tean, oli ettevõte Mäesalu ajal arenev ja edukas. Väga kahju.

mis siis juhtus,et Mäesalu juhtimine enam ei sobinud...võibolla oma osaluse müügiga viiski pankrotti..või oli edukuse võti hoopis must äri ja nüüd kus asi ametlik on pankrott majas..viimane tundub tõonäolisem.

Nagu aru saan, Mäesalu ei müünud osalust, vaid ta kõrvaldati juhatusest teiste osanike poolt. Kahtlane tundub see, et peale hoonete ja seadmete müüki ei jätkunud raha võlgade maksmiseks...
Tsiteeri | ebasobiv
0 #4 kolhoosi stripar 2015-07-27 06:25
saatuslikuks sai ajakirjandusega mittesuhtlemine ja lagunes nagu USSR :lol: ..kuinii siis oleks pidanud putsistid oma tööd korralikumalt tegema ja Jeltsin oleks pidanud löödama mättasse..Suwem i pankrott on Jeltsini süü,,oleks Gorbatsow perestroikat ja sõnavabadust jätkanud õitsenuks ka liit...niion.
Tsiteeri | ebasobiv

ARVAMUS