E-valimised on katastroofiliselt halb mõte

Võrumaa TeatajaRootsi Piraadipartei ja piraadiliikumise algataja Rick Falkvinge sõnul on e-valimised katastroofiliselt halb mõte, sest valimisprotsessist ei jää jälgi, ei ole võimalik kindlaks teha võltsimisi ning puudub võimalus garanteerida hääle saladus.

"Ma arvan, et see [e-hääletamine] on väga halb mõte. Katastroofiline. Seda mitmel põhjusel. Esiteks, on vaja ette kujutada analoogvarianti, et aru saada, kas miski on hea idee. Kui ma teen ettepaneku: paneme kasti – suletud kasti – ühe inimese, kes võtab päeva jooksul hääli vastu ning ulatab päeva lõpus selle, mida ta väidab olevat hääletustulemuse, kas te nõustuksite sellega? Ei, te ei nõustuks, keegi ei nõustuks sellega. Samas juhtub e-valimistel täpselt see," rääkis Falkvinge BNS-ile pärast ettekannet IT-konverentsil Atea Action.

Falkvinge sõnul ei ole e-valimistel mingit võimalust saada auditeeritavat jälge, ei ole võimalik kontrollida võltsimise toimumist ning, kõige olulisem, valitsus ei saa garanteerida hääle salajasust. "Kui hääletada üle distantsi, ei ole mingit võimalust teha kindlaks, et su selja taga ei seisa ärakasutav abikaasa – või ärakasutav tööandja, kes ütleb, kuidas hääletada. Üks valitsuse ülesandeid on kaitsta privilegeeritud, salajast ja individiuaalset häält. Seda ei saa elektroonilise hääletamise puhul teha," märkis ta.

"Mida saab teha, mida ma toetaksin, on printerite paigaldamine kõikidesse valimisjaoskondadesse. Sa lähed kabiini, vajutad nupule, vastavalt sellele, kuidas hääletada tahad, ning tulemuseks on masin- ja inimloetav valimissedel. Sa asetad selle kinnisesse ümbrikusse ja annad valimisametnikule. See annab kõik e-valimise positiivsed küljed ilma ühegi negatiivseta," ütles Falkvinge.

Rootsi Piraadipartei on 2006. aastal asutatud erakond. Piraadiparteid on parlamendivalimistel osalenud Rootsis, Saksamaal, Ühendkuningriigis, Tšehhis, Hollandis, Soomes, Kanadas, Šveitsis, Hispaanias, Kreekas, Iisraelis, Islandil, Austraalias, Norras, Austrias ja Sloveenias.

Comments  
  +4
Kahjuks on see tõesti nii, et e- valimised on kõige ebaausam valimine ja seda mitmel põhjusel. IT spetsid on korduvalt kinnitanud, kui lihtne on hääl ühest kastist teise tõsta. Kui kunagi kasutati autode peal kiiruse mõõtjate avastamiseks cobrasid, siis kinnitati ka, et enne, kui kiirusemõõtja lõpliku tehnilise lahenduse sai, oli välja töötatud ka vahend (ehk cobra) selle avastamiseks. Nii kinnitavad ka IT spetsid, et enne kui mingi uus programm valmis saab, on valmis tehtud programmid sellesse programmi sisenemiseks. Kui seda poleks, siis ei oleks ka programmi autoritel hiljem seda e- valimiste programmi enam täiustada Teisalt, Pangad peaksid olema kõige turvalisemad, ometi suudavad häkkerid ka pankadesse sisse logida
  +10
krr just...EELMISEGa täiesti nõus ainult,et lisaks,et selle E--hääletusele on KOHUSTUSLIK E-EELHÄÄLETUS oravarottide riigi-rahva RÜÜSTAMISTe,korruptsiooni ´jne...TSEMENTEERIMISELE...ROLLOTAJAD sitsivad tänaseni ministri kohtadel mitte VANGITORNIS...
  +16
Selles suhtes Eestis ongi juba katastroof, sest E -hääletamise võimalusest on eelkõige huvitatud enim korrumpeerunumad erakonnad kes demokraatlike valimiste puhul ei oleks konkurentsi võimelised ja kindlasti võimule ei pääseks, tulemused kuhu Eesti on tänu E- hääletamisega jõudnud ongi rahva elukvaliteedile mõjunud katastroofiliselt näit. põhjustanud väljarände kodumaalt, vähenev sündide arv jne. mis ongi äärmiselt oluline Eesti jätkusuutlikusele.

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD