Menu

.      

FOTOD Juuniküüditamise ohvrite mälestamise aastapäeval jagati mälestusmedaleid

  • Kirjutas Kadi Annom

14. juunil kell 11 mälestati Võru raudteejaamas küüditamise ohvreid leinaminuti, pärgade asetamise, sõnavõttude ning mälestusmedalite jagamisega. Fotod: Aigar Nagel


Reede ennelõunal kell 11 koguneti taas Võru raudteejaamas, et mälestada 1941. aasta juuniküüditamise ohvreid. „Taevas nutab ja meie oleme oma mõtteis nendega, kes viidi vägisi kodudest ära, paljud neist maeti Venemaa tundmatutesse haudadesse. 83 aastat tagasi läksid siit teele küüdirongid umbes 10 000 inimesega. Vastu tahtmist viidi võõrale maale õpetajaid, sõjaväelasi, erinevaid riigitegelasi. Enne vagunitesse saatmist lahutati mehed naistest ja lastest, paljud neist ei kohtunud enam iial. Paljud neist meestest lahti maha. Naised ning lapsed pidid kannatama nälga ja viletsust. Mitmed jäidki võõrale maale, kuid paljud tulid ka tagasi,” juhatas Memento Võrumaa Ühenduse juhatuse esimees Silver Sild mälestusürituse sisse.

Siberi toomingad

Silver Sild tõi koosviibimisel esile, et 2019. aastal istutas rühmitus SLED 19 raudteejaama toomingad, sealhulgas ka Võru jaama. Peale selle said raudteejaamad külge sildid paiga nimetusega, kuhu enim küüdironge konkreetsest jaamast liikus. Võru raudteejaama külge on kindlalt venekeelsete tähtedega kinnitatud TULUN. „Seda silti nähes valdab mind isiklikult alati ühelt poolt raske ja teiselt poolt helge tunne.

Helge tunne tekib, sest Tulun on minu sünnilinnaks, kuid teisalt on nii raske ja kurb mõelda, et minu vanavanemad ja õde jäidki sinna,” meenutas Sild. Ühtlasi rääkis ta tugeva toomingapuu saamisloost ja tänastest muudatustest. „Nüüd on puu juurde kinnitatud ka informatiivsed sildid, et igaüks saaks lugeda, millega täpsemalt tegu. Selle puu leidis Siberist üks Läti taimeteadlane ning nüüd on needsamad puud saanud raudteejaamade juurde meenutamaks ammuseid sündmusi,” selgitas Sild.

Mälestusmedalid saatusekaaslastele

Tänavusel juuniküüditamise mälestustseremoonial andis Memento liit üle mälestusmedalid Võrus küüditatutele. Medali pälvisid Olev Kasak, kes viidi Siberisse, kui ta oli peaaegu 15aastane, Ado Tammemägi, kes oli vaid seitsmene, ning Külli-Kai Lauring, kel oli Siberisse viimise ajal eluaastaid vaid napid poolteist.

Külli-Kai Lauring FOTO: Aigar Nagel

Ado Tammemägi FOTO: Aigar Nagel

Olev Kasak FOTO: Aigar Nagel

Olev Kasak toonitas oma medalit kätte saades, et raudne tervis on ka inimese enda ning ümbritseva keskkonna teha. „Siberis ei olnud selliseid gripihooaegu, nagu meil siin on. Seal kui talv tuli, siis see tuli ja jäi püsima. Ei olnud miinus- ja plusskraadide vaheldumist ning kõikumist,” rääkis Kasak. Ta lisas, et üheks tugeva tervise alustalaks on kehakultuur ja liikumine. „Meil on tugevaks sõjaliseks ettevalmistuseks vaja kehakultuuri populariseerimist, mitte mingit Nursipalu!” tõi Kasak näiteks.

Reedesel mälestuspäeval asetasid Võru raudteejaamas oleva mälestusmärgi jalamile leinakimbud ja küünlad Memento Võrumaa Ühendus, Kaitseliidu ja Naiskodukaitse esindus, Võru linnavalitsus, arenduskeskus ja omavalitsuste liit, politsei- ja piirivalveamet ning Võrumaa Sõjameeste Ühendus.

FOTOD: Aigar Nagel

Kuuditamine-voru-raudejaam-1
Kuuditamine-voru-raudejaam-2
Kuuditamine-voru-raudejaam-3
Kuuditamine-voru-raudejaam-4
Kuuditamine-voru-raudejaam-5
Kuuditamine-voru-raudejaam-6
Kuuditamine-voru-raudejaam-7
Kuuditamine-voru-raudejaam-8
Kuuditamine-voru-raudejaam-9
Kuuditamine-voru-raudejaam-10
Kuuditamine-voru-raudejaam-11
Kuuditamine-voru-raudejaam-12
Kuuditamine-voru-raudejaam-13
Kuuditamine-voru-raudejaam-14
Kuuditamine-voru-raudejaam-15
Kuuditamine-voru-raudejaam-16
Kuuditamine-voru-raudejaam-18
Kuuditamine-voru-raudejaam-19
Kuuditamine-voru-raudejaam-21
Kuuditamine-voru-raudejaam-20
Kuuditamine-voru-raudejaam-22
Kuuditamine-voru-raudejaam-23
Kuuditamine-voru-raudejaam-24
Kuuditamine-voru-raudejaam-25
Kuuditamine-voru-raudejaam-27
Kuuditamine-voru-raudejaam-28
Kuuditamine-voru-raudejaam-30
Kuuditamine-voru-raudejaam-31
Kuuditamine-voru-raudejaam-32
Kuuditamine-voru-raudejaam-34
Kuuditamine-voru-raudejaam-35
Kuuditamine-voru-raudejaam-37-Olev-Kasak
Kuuditamine-voru-raudejaam-38-Olev-Kasak

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD