Jahedavõitu aprillikuust hoolimata võtab jalgrattahooaeg tuure üles

Hawaii Expressi Võru poe juhataja Auno Allas demonstreerib uut trendi - fatbike. Rattaga saab sõita nii jääl, lumel,  poris, maastikul  kui ka linnas. Foto: KADI ANNOM

SÕIDURIIST • Võrus Lembitu tänaval asuv Hawaii Expressi kauplus müüb juhataja Auno Allase sõnul keskmiselt 400 jalgratast aastas.

„Oleme siin jalgrattaid müünud juba umbes kümme aastat. Võib öelda, et keskmine müüdud jalgrataste arv sellel ajal palju muutunud ei olegi. Küll aga on muutunud keskmine hind. Praegu pooldatakse pigem keskmisest hinnaklassist jalgrattaid, kõige soodsamat enam tihti ei valitagi, sest pööratakse rohkem tähelepanu kvaliteedile ja omadustele,” kirjeldab Allas klientide eelistuste muutust. Hooaja loeb Auno Allas hoolimata jahedapoolsest aprillist juba avatuks.

„Kohapeal on meil saadaval 150 jalgratast ja vajaduse korral saame ka tellida. Kõige tihedamad müügipäevad on laupäevad. Nagu ikka on kuu alguses palgapäevade ajal liikumist rohkem kui kuu lõpus,” räägib Allas. Kuna jalgratas ei ole  just odav asi, siis kasutatakse Allase sõnul tihti ka kaupluses pakutavaid järelmaksuvõimalusi.

Jalgratta valikul tasub nii mõndagi silmas pidada. „Kõige tähtsam on see, et jalgratas oleks õige suurusega. Ka täiskasvanud inimese puhul on vaja valida raam inimese pikkuse järgi. Pärast seda põhikriteeriumit tuleb otsustada, milleks sõiduvahendit vajatakse. Kui liigutakse rohkem metsas ja matkaradadel, siis tuleks kindlasti valida maastikuratas. Juhul kui sõidetakse rohkem linnas, siis on mõistlik otsustada hübriidi kasuks,” jagab Allas soovitusi. „Tänapäeval on hübriidratas aina populaarsemaks muutumas,” lisab ta.

Jalgratast tasub Allase sõnul regulaarselt hooldada. „Iga 300– 500 kilomeetri läbimise järel oleks mõistlik ratas üle vaadata. Lihthooldus hõlmab jooksu, pidurite, käikude, trosside ja keti ülevaatamist ja maksab meil 21,90 eurot. Kui tasuda 64 eurot, siis võtame terve jalgratta kuni raamini lahti ja ehitame uuesti üles. Ka on võimalus hooldada kõiki komponente eraldi. Näiteks käiguvaheti reguleerimine maksab meil kuus eurot,” kirjeldab Allas. „Kahjuks tullakse jalgrattaga hooldusesse pigem alles siis, kui sõiduvahendil juba midagi viga on,” tõdeb ta. Regulaarse hoolduse korral on jalgratta keskmine eluiga kuni kümme aastat.

Esimesed jalgrattad Rattajaanis 19 aastat tagasi


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD