Võrumaa Teataja suvine mnemoturniir, 3. osa

Teise osa vastused:
1 – pühapäev, 2 – „Koit”, 3 – kasutusele võeti Gregoriuse kalender, 4 – kurnimäng, 5 – Koiva jõe org (õige on ka Peetri jõe org Mõnistes, sest ka seal kasvab küsitud kikkapuu).


1. Pariisi esinduspuiesteele Champs-Élysées’le, Prantsusmaa pealinna südamesse, kus tänapäeval seisab 1836. aastal rajatud Võidukaar (Arc de Triomphe de l’Etoile), tahtis arhitekt Charles Ribart 17. sajandi keskpaiku püstitada omapärase kujuga kolmekorruselise ehitise. Ribart oli oma edus nähtavasti nii kindel, et oli täpselt välja töötanud isegi klapplaudade ja -toolide täpse paigutuse, samuti oli ta sellesse ehitisse mõelnud paigutada koguni kanalisatsiooni. Suurest ja uuenduslikust ideest siiski asja ei saanud, Pariisi linnavolikogu lükkas ettepaneku üksmeelselt tagasi. Mis kujuga ehitist tahtis Ribart ehitada?


2. Kuningas Gustav III uskus kaljukindalt, et küsitav jook on mürgine. Leidmaks oma arvamusele kinnitust, käskis valitseja joota surmamõistetud mõrvarile iga päev suures koguses seda jooki, kuni mees lõpuks hinge heidab. Eksperimenti pandi jälgima ka vaatleja, kelle ülesandeks oli üles märkida vangi surmakuupäev ja surma täpsed asjaolud. Paraku juhtus aga nii, et vaatleja suri enne vangi … Küsime, mis joogiga oli tegu?


3. Teise maailmasõja ajal tegi Adolf Hitler saksa autokonstruktorile Ferdinand Porschele ülesandeks kavandada tank, mis teeks silmad ette kõigile vaenlaste lahingumasinatele. Porschel ei läinud tanki kavandamiseks just kaua aega ning nii-öelda ülimasin nägi ilmavalgust 1944. aastal. Koos torni ja relvastusega kaalus see 180-190 tonni. Ühtede allikate andmeil paigaldati tankile 1500-, teiste allikate järgi 1800-hobujõuline Daimler-Benzi diiselmootor. Mis oli kavandatud lahingumasina nimi?


4. Küsitav kirjatüüp kujutas endast nöörvihti. Nöörvihid sisaldasid arvandmeid, võib-olla ka mõningaid mõisteid. Samuti pole välistatud, et selle abil fikseeriti isegi häälikuid. On teada, et arvutati kümnendsüsteemis: ühel nööril oli kuni üheksa sõlme, kusjuures nöör ise vastas kümnendale sõlmele. Kõrgema järgu nöör märkis uut positsiooni – kümneliste kohal olid sajalised, seejärel tuhandelised jne. Väga tõenäoliselt kasutati neid koguni seaduste, ajalookroonikate ja muude tekstide meelespidamisvahendina. Millega on tegu?


5. Kuidas karistati 19. sajandi lõpul Eestimaa kubermangus neid mehi, kes kõrtsikakluses teistel hambad sisse lõid?


Vastused saata 31. juuliks „Mnemoturniir”, pk 1, 65602 Võru või e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..


Loosiõnn naeratas seekord Lauri Kasakule. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust.


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD