Ajalehe laialivedu pole meelakkumine

Poes on kombeks kiruda ühe või teise kauba, näiteks ajalehe, kallinemise üle, ent ajaleht nagu iga kaup koosneb osadest, millest ühe või teise kallinemine toob kaasa lõpphinna muutumise. Tänane Võrumaa Teataja kirjeldab ajalehe juures ühe sellise osa, ajalehe laialijaotamise tegevust.


Esimene peatus – Võru Statoil.  Foto: INNO TÄHISMAALaialijaotamist tehakse Võrumaa Teataja puhul sarnaselt teistele väiksematele lehtedele käsitsi ja tagasihoidlike vahenditega. Lihtsamalt seda teha ei saakski. Piltlikult öeldes oleks võib-olla võimalik Võrumaa Teataja hind alla viia, kui seda teha Hiinas nagu paljusid odavaid kaupu, kui seda trükiks hiinlased ning kui seda paneksid kokku ja veaksid laiali ka nemad. Ainult et kas seda lehte saaks sel juhul enam nimetada Võrumaa ajaleheks?


Olukorras, kus kaubad ja teenused ümberringi kallinevad, elekter koguni osa tarbijate jaoks 50 protsenti, ei saa eeldada, et teatud kaupade, näiteks ajalehtede hind samaks jääks. Eestis pole erinevalt Põhjamaadest tava, et riik ajalehtede levitamisele korralikult peale maksaks, mistõttu kehtivad siinses leheäris nii-öelda karmid džungli seadused. Kannatajaks on loomulikult lugejad, kes ei saa ühel päeval enam ajalehest lugeda kohalikku uudist.


Kaupade ja teenuste hinna kiire tõus lööb esimesena just kohalikke lehti, nii nagu löövad valitsuse kärped kõige tugevamalt maapiirkondi. Rapla maakonna ajaleht Raplamaa Sõnumid hakkas alates möödunud aasta lõpust ilmuma senise kolme korra asemel vaid üks kord nädalas. Lehe peatoimetaja Tõnis Tõnisson põhjendas muutust sellega, et lehe kojukande hind on tõusnud ning uuest aastast läks seoses elektri hinna tõusuga kallimaks lehe trükkimine ja samal põhjusel kallines ka ruumide üüri hind. Kui varem maksis Raplamaa Sõnumite lehenumber 64 eurosenti, siis nüüd, kui leht ilmub kord nädalas, on selle hinnaks 1,45 eurot.


Kohalikku ajalehte võib võrrelda külapoega, mis oma väiksuse tõttu ei saa küll konkureerida hinnaga, aga ta on lähedane ja oma ning tema väärtusest saadakse pahatihti aru alles siis, kui teda enam olemas pole.


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD