Menu

.      

Võrumaa Teataja digilehe 12 ja kaheksa

  • Kirjutas Kadi Annom

Raamatukoguhoidja Monika Kõomägi (vasakult), arendusjuht Merle Koik, teenindusosakonna juhataja Tuuli Kütt ja bibliograaf Merit Hunt Võrumaa keskraamatukogus asuva Võrumaa Teataja digilehe tasuta lugemisvõimalust pakkuva arvuti juures erinevatest nutiseadmetest täna 12aastaseks saavat digilehte sirvimas. Foto: AIGAR NAGEL

Raamatukoguhoidja Monika Kõomägi (vasakult), arendusjuht Merle Koik, teenindusosakonna juhataja Tuuli Kütt ja bibliograaf Merit Hunt Võrumaa keskraamatukogus asuva Võrumaa Teataja digilehe tasuta lugemisvõimalust pakkuva arvuti juures erinevatest nutiseadmetest täna 12aastaseks saavat digilehte sirvimas. Foto: AIGAR NAGEL


16. märtsil 2012. aastal jõudis lugejateni paberlehe kõrval esimest korda Võrumaa Teataja digileht. Eks iga uus asi muudab esiti ettevaatlikuks ja tahab harjumist. Nii ka meie digiväljaanne. On hea mõelda tagasi ja praegu enesekindlalt öelda, et meie lugejad on Võrumaa Teataja digilehe omaks võtnud ja kasutavad seda aina rohkem. Põhjusi, miks meie digilehte armastatakse, on mitu. Üheks peamiseks nimetavad lugejad just seda, et digileht jõuab meilipostkasti juba lehe ilmumispäevale eelneval õhtul. Paberleht potsatab postkastidesse lehe ilmumispäeval ning teinekord jääb värskete uudiste saabumine olenevalt piirkonnast ja postitöötaja intensiivsusest isegi õhtusse.

Järjekord ukse taga

Kui Võrumaa Teataja digileht jõudis lugejateni juba täna 12 aastat tagasi, siis möödunud kuul, 11. veebruaril tähistas meie digileht enda jaoks teist olulist sünnipäeva. Sõbrapäeva eel, 11. veebruaril 2016, jõudis Võrumaa Teataja digilehe tasuta lugemisvõimalus Võrumaa keskraamatukogu lugemissaali ja on seal olemas praeguseni. Ka möödunud aastal, mil raamatukogu tegutses remonditööde ajal ajutiselt asenduspinnal, sai digilehte endiselt lugeda. „Kui olime endise täiskasvanute gümnaasiumi ruumides asenduspinnal, siis asus digilehearvuti koridoris. Eks ühest küljest oli see hea käidav koht ja leht jäi silma, kuid teisest küljest kindlasti natuke ka pärssis lugemist. Meil on siiski hea meel, et huvilised ka sealt Võrumaa Teataja digilehe üles leidsid ja saame öelda, et lugejanumbriks olid möödunud aastal 1223, mida ei ole üldse vähe,” arvab Võrumaa keskraamatukogu arendusjuht Merle Koik. Arendusjuht toob esile, et oma isiklikust kogemusest meeldib talle kõige enam just see, et digilehte saab lugeda juba eelneval õhtul. Ühtlasi naljatleb ta, et juhul kui prillid peaks maha ununema, siis on võimalik digilehte ekraanil suurendada ja uudised ei jää lugemata. Paberlehega naljalt sellist võimalust ei ole. „Pean tunnistama, et kui meil on lehepäev ehk siis Võrumaa Teataja ilmumise päev, siis on raamatukogu ukse taga järjekord, kes soovib lehte sirvida. Oleme Omnivaga kokku leppinud, et saame ajalehed kella 10ks hommikul. Vahel ikka juhtub viperusi ja paberleht ei jõua kohale. Siis ongi hea pakkuda alternatiiviks ka digilehte. Nii mõnigi lugeja on just siis enda jaoks digilehe võimaluse avastanud,” toob Koik näiteks.

Võõras tuttavamaks

Raamatukoguhoidja Monika Kõomägi, kes iga päev lugejatega suhtleb ja nende vajadustega kursis on, kinnitab, et digileht on muutunud aina populaarsemaks, kuid on veel ka neid, kes siiski tahavad paberit sõrmede vahel hoida. „Ma ei saa öelda, et raamatukogus digilehe lugejad oleksid ainult nooremad või vanemad inimesed. Pigem jääb põhiline lugeja keskea kanti. On neid, kes ongi püsivad lugejad ja teavadki, et just seda võimalust soovivad uudiste saamiseks kasutada, kuid on ka neid, kes loevad digilehte, sest paberleht on parasjagu kellegi teise käes lugemiseks,” juurdleb Kõomägi. Ka Koik tunnistab, et sageli selleks ajaks, kui ise sooviks pilgu paberlehele heita, on see suures lugemistuhinas juba kellegi teise käes ja ei õnnestu enam kohe leida. Digileht pakub suurepärase alternatiivi. Seda, et digileht on saanud lugejatele aina tuttavamaks, näevad Võrumaa Teataja toimetuse töötajad ja ka vahetud digilehe lugemise vahendajad raamatukogus. Arendusjuht rõõmustab, et Võrumaa keskraamatukogus selline hea võimalus on. „Kui käisin Lääne-Virumaal ühes rahvaraamatukogus ja rääkisin, et meil on maakonnaleht sellise tasuta digilehe lugemise võimaluse andnud, siis nad kõik olid väga meeldivalt üllatunud,” kirjeldab Koik seika.

Digileht on 12aastane. Esimene arvestatav juubel on paar aastat tagasi peetud, kuid väga pikk tee on veel minna. On rõõm, et meie lugeja saab ise otsustada, millise kanali kaudu uudised temani jõuavad, kas paberil või ekraani vahendusel. Merle Koigi sõnul on nende kaheksa aasta jooksul digilehte raamatukogus loetud üle 6000 korra ning numbrid on läinud ikka üles, sest iga uus asi on võõravõitu ja tahab sisseelamist. Raamatukoguhoidja Monika Kõomägi kiidab lugejaid, sest aina rohkem saadakse digilehe lugemisega raamatukogus olevas arvutis iseseisvalt hakkama ja juhendamist ei vajata.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD