Menu

Võru spaa ehitus võib edasi lükkuda

  • Kirjutas BNS

Esialgne visioon planeeritavast vabaajakeskusest Võru linnas. Keskus hakkaks tulevikus piirnema Luha ja Turba tänavaga ning oleks uueks naabriks Jüri-Luha tänava ääres asuva Maksimarketile. Allikas: VÕRU LINNAVALITSUS

Mitukümmend miljonit eurot maksva vabaajaja veekeskuse ehitus võib Võrus edasi lükkuda vähemalt aasta võrra, sest krunt asub aktiivse turbavaru alal - ettevõtja Urmas Johanson loodab siiski aeganõudvatest uuringutest pääseda, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Võru linnapea Anti Allase sõnul kaardistati pool sajandit tagasi Eestis turbavarusid. Magala ja kaubanduskeskuste piirkonnas asuv Luha tänava piirkond märgiti maardlate registrisse turba reservvaruna. «Tänaseni kehtib minu hinnangul ülepaisutatud nõue, et kui sellel maa-alal midagi ehitada, peab turbavaru kuidagi väärindama või kasutusele võtma – turvast ei tohi jätta ehitise alla,» rääkis Allas. «Samas on selge, et keegi linnas turvast kunagi kaevandama ei hakka: sellest ei tule niikuinii midagi välja.»

Proovipuurimised Allase sõnul otsitakse võimalusi, et saada keskuse alla jääv Luha tänava piirkond aktiivse turbavaru registrist välja. «Võru elanikud on spordi- ja vabaajakeskusest väga huvitatud ning linna huvides on, et protsess liiguks maksimaalselt kiiresti.»

Turba olemasolu on Johansoni hinnangul võimalik kindlaks teha proovipuurimistega. Kinnistu kõrval asuvate Rimi ja Maksimarketi kauplusehoonete ehitamise eel tehti tema sõnul proovipuurimised. «Kui turba paksuseks hinnati algselt kolm kuni viis meetrit, siis proovipuurimise järel selgus, et turbakihi paksus on reaalselt vaid ligikaudu meeter,» lisas ta.

Johanson tahab enne keskkonnamõju hindamise läbiviimist küsida spetsialistide käest, kas oleks võimalik teha turba olemasolu kohta proovipuurimised ja mahukatest uuringutest nii pääseda. «Hetkel on pall minu käes: tahan selgust saada, kas saab projektiga edasi liikuda lihtsamat teed pidi või tuleb valida raskem tee,» lausus Johanson. «Valides variandi B, saaks seda pikemat teed mööda kõigega juba alustada, aga tahan enne siiski välja uurida, kas on olemas ka lihtsam variant A.»

Küsimus on tema sõnul selles, kas oleks võimalik kiiremini edasi liikuda, juhul kui proovipuurimised näitavad, et Luha 16 kinnistul ei ole nii palju turvast, nagu seitsmekümnendatel aastatel arvati. «Kui aga selgub, et seal on tõesti märkimisväärne turbapinnas, võib ehitus vähemalt aasta-poolteist edasi lükkuda,» lausus ettevõtja. «Muutujaid on kogu selles võrrandis hetkel väga palju. Kui saaks mingid muutujad teada, saaks hakata võrrandit lahendama.»

Aktsiaselts Johnny plaanib ligikaudu 10 hektari suurusele maa-alale püstitada mitmeotstarbelise vabaajakeskuse hoone. Hoonealune pind oleks ligikaudu 19 000 ruutmeetrit.

Kommentaarid   

+6 #1 torf 2019-09-13 11:51
Vist isegi juba tsaari ajal koguti sealkandis turvast ja mitte vähe!
Tsiteeri | ebasobiv
+4 #2 raske elu siin vabal maal 2019-09-13 13:31
NL nõuded :lol:
EL nõuded :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #3 sõna NoN vaba 2019-09-13 18:24
krr krr krr ahzoo...no kas ikka veel võru linnaviletsus kremli käskude ja keeldudega....t urvast pole juba ammuilma olemas ob segunenud ümberkaudsete ehitisega välja surutud soine muda... paju ohtlikumad ja näotumad võru linnale on KREUTZWALDI t,. järve poolne barakkide koloonia...kuhu ammuilma juba uued madalad paneelikad noortele peredele linna poolt laenu ja käendusega valminuks...aga no rauakolakad "sünnitavad" lapsi jne...haiged ja saamatud...
Tsiteeri | ebasobiv
0 #4 roheline võru 2019-09-13 23:09
püherdagu hiina väljakul tossavas kloaagis
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #5 Jonn 2019-09-14 08:48
Seda spad Võrru ei tulegi unistage aga! Teised jõuavad ette nagu Põlva.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #6 Geoloog 2019-09-14 09:24
Andke teada Donpauerile, Võru soojatootja on kindlasti huvitatud maardlast, asub ju kohe katlamaja külje all selline varandus. Ka linnal võiks oma kasu mängus olla saaks nii mõnegi tänava veel korda.
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #7 Jääprintsess 2019-09-14 09:38
Mis Spaa??? Pigem jäähall.Pildi järgi on spaad seal küll väga vähe:(
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #8 Antti A 2019-09-14 15:13
Ma söön hommikuks ,mind ei n***i putru
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #9 roheline 2019-09-15 15:04
Loodame, et mõistus võidab ja väärtuslik turvas võetakse kasutusse, loodusvarasid ei jäeta unarusse, see meie rahvuslik rikkus.
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD