Menu

.      

Võru maakonna aasta ema 2024 on Anu Jõgi

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võru maakonna aasta ema 2024 on Anu Jõgi FOTO: Aigar Nagel

FOTO: Aigar Nagel


Emadepäeval andis Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots üle maakonna aasta ema 2024 tiitli ja tänukirjad. Tänavu esitati tiitlile 20 kandidaati ning laureaadiks kuulutati Rõuge vallas elav viie lapse ema Anu Jõgi. 

Tiitel anti üle Võru Kandles toimunud emadepäeva kontserdil “Emad on armidest tehtud”. Võrumaa Arenduskeskuse juht sõnas avakõnes, et tal on hea meel, et igal aastal saame emasid tunnustada ning eriliselt meeles pidada ühel kõige ilusamal aastaajal. “Mida vanemaks me saame, seda olulisemaks ema nõuanded ja tugi muutub,” ütles Toots. Ta lisas, et oluline on seda ka märgata: “Hoidke oma emasid, kallistage neid ja öelge neile kui olulised nad teie jaoks on. Kui seda füüsiliselt enam teha võimalik ei ole, siis saatke oma head soovid neile mõttes.” Samuti tänas Toots enne aasta ema tiitli väljakuulutamist kõiki neid, kes on võtnud aja, et meie maakonna emasid konkursile esitades esile tõsta. 

FOTO: Aigar Nagel

FOTO: Aigar Nagel


Võru maakonna aasta ema 2024

Võru maakonna aasta ema tiitli pälvinud Anu Jõgi on ema viiele lapsele. Teda kirjeldati sõnadega: mõistev, hea kuulaja, õpihimuline, viisakas, hooliv, empaatiline, vastutustundlik ning heatahtlik. “Temast kiirgab inimlikkust ja teadlikkust. Ta toetab oma lapsi igal sammul ning on läbi aastate nende jaoks päriselt olemas olnud - mitte ainult paberil, vaid päriselt kohal ja olemas,” öeldi teda kandidaadiks esitades. Selle tulemust kiirgab ka tema laste tasakaalukusest, iseseisvusest ning võimekust raskustega toime tulekul. 

Oma tänukõnet alustas Anu Leelo Tungla luulega ning tiitlit vastu võttes tänas ta nii märkajaid kui ka oma lähedasi: “Ma tahan tänada märkajaid, oma ema, kes on juba taevastel radadel, oma meest, ilma kelleta mul ei oleks neid lapsi ning oma lapsi, kes mind iga päev oma eluülikoolis õpetavad,” Tiitli kandmise aastal on Anu ees ootamas ka uus roll, sest juba sel sügisel saab ta vanaemaks. Lõpetuseks ütles ta: “Ja muutuste tuules ärge unustage seda, mis meil on hästi.”

Lisaks igapäevasele emarollile oma laste ja pere jaoks olemas olla, on oluline näidata oma lastele head eeskuju ka teistes elu valdkondades. Anu on avatud enesearengule ning enesetäiendusele ning võtab väljakutseid suurima hea meelega vastu, samal ajal enda ja oma pere heaolu esikohale seades.

Aasta emaks kuulutatud naine teeb oma tööd suure pühendumise ja missioonitundega suutes laste ja noorte heaolu toetamisel näha nii inimest ja tema tugevusi kui ka laiemat pilti, kuhu valdkond suundub. Tema oskus tuvastada olulist aga samas märgata detaile, vastutustunne, õpihimu ja püüdlused järjest uute avastuste poole teevad temast suurepärase kolleegi ning laste- ja noorte heaolu teemade eestvedaja Rõuge vallas.

Anu lapsed on öelnud: „Meie emme on maailma parim emme. Ta on meie jaoks alati olemas. Ükskõik, mis mure meist kedagi vaevab, leiab ta alati aega, et see ära kuulata ja seda isegi siis kui tööhunnik on üle pea kasvamas või kui tegelikult oleks vaja magama minna, sest hommikul on vaja vara ärgata. Meie emme on maailma parim emme iga päev.“ Laste sõnul on ta abivalmis ja ta süda on avatud mitte ainult enda lastele, vaid ka kõigile teistele lastele, kes abi vajavad. 


Ilus traditsioon algas 2002. aastal

Emadepäeva puhul tublide emade märkamine ja tunnustamine on Võru maakonnas iga-aastase traditsioon. Konkursi aasta ema tunnustamiseks kuulutab välja Võrumaa Arenduskeskus koostöös Võru maakonna omavalitustega. Kohapeal olid armsaid emasid õnnitlemas ka omavalitsuste esindused. Hetke tähistamiseks kinkis Võru Coop tunnustatud emadele tordi. 

Võru maakonna aasta ema aunimetust on maakonnas välja antud aastast 2002. Varasemalt on aasta ema tiitli pälvinud Ulvi Toomik, Tiia Must, Ene Laube, Hille Saarepuu, Kaja Klooren, Mirjam Dremljuga, Ülle Mõttus, Reet Kangro, Laine Värnik, Klarika Hirv, Katrin Parv, Airi Grossberg, Anneli Hollas, Inge Järvpõld, Tiiu Must, Janyka Vellak, Jane Soe, Marju Parv, Mai Kurrikoff, Katrin Roop, Helve Einla. Eelmisel aastal pälvis tiitli Signe Hellamaa.

Võru Kandlest toimunud emadepäevakontserdil esinesid: Segakoor Tervis, juhendaja Tiit Raud, koormeister Lilia Vildo ja Estonia poistekoori meeskvintett Riivo Jõgi juhtimisel. Vahetekstide eest täname Tea Kõrt ning helitehnilist tuge pakkus Madis Eiche. Sündmusele andsid oma panuse Võru Gümnaasiumi 10. kursuse kaks noort Loviisa Jaanimägi ja Lisette Teppo.


Tänavu esitati Võru maakonna aasta ema tiitlile 20 kandidaati. Võrumaa Arenduskeskuse aasta ema tänukirja pälvisid:

Terje Onno elab Võru vallas ja on kolme lapse ema. Ta on leidlik, loominguline, südamlik ja õpetanud oma lastele kõige olulisemat elus - ükskõik, kui raske käänak su eluteele parasjagu satub, siis pere toetuse ja abiga saab kõigest üle. Ta on supervanaema, kelle juures on alati imeline õhkkond.

Merilin Puusepp on kolme väikse tütre ema, kes elab Võru vallas. Ta hoiab laste kasvatamise kõrvalt korras suurt majapidamist, omandab ülikoolis kõrgharidust, panustab vabatahtlikuna mitmetesse ühingutegevustesse ning on tulihingeline Võru Barruse võrkpalli klubi fänn. Merilin on alati toimekas ning rõõmsameelne.

Meel Valk on hoidev, hell ja armastav ema oma neljale toredale lapsele kaasates neid erinevatesse tegemistesse, teadlikult aega võttes, lapsi kuulates ja hoides. Ta on väärt eeskujuks, kuidas kild killu haaval teadlikult luua paremat maailma oma lastele ning seejuures panustada kogukonda ja nii meie kõigi ellu. Meel elab oma armsa perega Setomaa vallas.

Galina Liivago on ema selle kõige paremas tähenduses. Ta on kasvatanud oma lapsi hoole ja armastusega ning tegeleb suurima heameelega ka oma viie lapselapsega. Ta on loonud peres tugevad peretraditsioonid, mis aastast aastasse toovad pere kokku ühise laua taha tähtpäevi veetma. Ema ja nüüdseks ka viiekordne vanaema elab Setomaa vallas.

Merili Hellamaa on kahe lapse ema, kes elab Antsla vallas. Ta on noor ja tegus. Oma igapäevaste tööde ja tegemiste kõrval lööb ta vabatahtlikuna kaasa nii noortelaagrite kui ka kogukonnaürituste korraldamisel. Ta on pühendunud oma laste loovuse arendamisele ning on eeskujuks paljudele.

Kadri Krevald elab Antsla vallas ning tema peres kasvab kolm last. Ta on tubli ja töökas olles ka eeskujulik vabatahtlik nii kogukonna- kui noorteüritustel. Oma vaba aja on ta pühendanud oma lastele ning nende arendamisele.

Siret Onno aktiivsus ja töökus on inspireeriv. Ta on pühendunud nii perele kui ka tööle teiseringi kaupadega. Tema peres kasvab neli tubli last, kes on alati kaasatud pere tegemistesse ja toimetamistesse, luues seeläbi neile toetava ja loovust arendava keskkonna.

Elin Lihten on kolme lapse ema ja kaheksakordne vanaema. Ta on aktiivne õpetaja ja juhendaja nii noorematele kui vanematele ning tema lennukatest ideedest saavad esmajärjekorras osa just tema lapselapsed, kes saavad vanaema jäägitu tähelepanu ning pühenduse. Elin elab Antsla vallas.

Anneli Piigli ei ole oma laste sõnul ainult ema vaid ka nende sõber, juhendaja ja toetaja igas olukorras, ta on julge, tark ja südamlik. Ta rõhutab alati lastele, et tema armastus, hool ja toetus kannab neid läbi elu ka raskematel hetkedel ning emana on ta alati oma laste jaoks olemas. Ta on mitte ainult ema, vaid ka eeskuju, tema tugevus ja emotsionaalne heldus muudavad ta tõeliselt eriliseks. Ta on ema neljale lapsele elades Rõuge vallas. 

Grethe Rõõm on Rõuge vallas elav ema neljale lapsele. Ta on inspireeriv, julge, loov ja elu täis. Tema tütar on öelnud, et kirjanikuks, õpetajaks ning fotograafiks olemise kõrvalt on meie emme eelkõige ka armastav ja hooliv ema - meie pere süda. “Ta on osanud meie pere kasvatada läbi ja lõhki armastusega ning et meist kõigist on saanud ka väga head sõbrad,” ütles Grethe tütar.

Kerli Tiks  elab Antsla vallas, tema peres kasvab viis tubli ja aktiivset last. Tema südameasjaks on kogukonna turvalisus ja heaolu, et ka maal oleks hea elada ning lapsed sirguksid turvalises keskkonnas. Oma eeskujuga külvab ta lastesse töökust ja tegutsemislusti.

Ilze Koemets on kolme lapse ema, kes elab Rõuge vallas. Tal on oskus näha ilu ja õnne ka kõige lihtsamas. Seeläbi inspireerib ning loob ta positiivse ja toetava keskkonna kogu perele. Ta on kindlasti eeskujuks teistele emadele oma võime poolest hoida tasakaalu oma isikliku elu ja töö vahel.

Sirli Hirv elab Antsla vallas ning tema peres kasvab kolm tubli ja aktiivset last. Argipäevad veedab ta muusikaõpetajana Kuldre ja Osula koolides. Oma armastust muusika vastu jagab ta nii oma lastele kui ka õpilastele. 2022 aastal pälvis peretütar Annabel Antsla valla tunnustuse nominent „silmapaistev talent“.

Eve Ventsel on ema ja vanaema kolmele super tublile lapsele ja kuuele lapselapsele. Ta on külalislahke, hooliv ja abivalmis. Tema kaunis kodus on toimunud mitmed jaanipäevad, suvised kontserdid ning sügisesed lõkkeõhtud, mis on jätnud paljudele kauneid emotsioone ning kustumatuid mälestusi. Eve elab Antsla vallas.

Kerli Hellamaa musikaalses peres kasvab neli last. Pere elab Antsla vallas.  Tema töökus ja armastus muusika vastu on inspireerinud tema lapsi osalema erinevates huviringides, kollektiivides ning tegevustes. Nelja lapse emana on ta tõeline imetlusväärne näide pühendumusest, armastusest ja jõust. Ta on suutnud ühendada oma pere- ja töökohustused nii oskuslikult, et tema tegemistes peegeldub alati rõõm ja rahulolu.

Kaisa Hallop on tasakaalukas ja süsteemne lapsevanem. Kaisal on tasakaalus moodsa vanema teadlikkus ja oskused ning teiselt poolt piiride seadmise oskus ning ka nende rakendamine. Ta toetab igati laste hariduse ning mitmekülgse huvihariduse omandamist ning pakub neile oma kohaloluga igakülgset tuge. Rahvatantsuõpetajana on tema suurim soov nakatada lapsi tantsupisiku ja esinemisrõõmuga. Tema pere elab Rõuge vallas ning selles kasvab neli last.

Birgit Mägi on oma rahuliku meele ja positiivse ning särava ellusuhtumisega on eeskujuks mitte ainult kodus oma neljale tütrele, vaid tervele rühmatäiele särasilmsetele lasteaialastele, kellest tänu temale nii mõnedki unistavad õpetajaametist. Ta on  nii emana kui ka õpetajana hooliv, austav, sõbralik, siiras ja soe aga samas ei lase ka endale pähe istuda. Ta on inimene, kelle südamesoojus muudab säravaks kõik tema ümber. Birgt elab Võru vallas.

Agnes Lupp elab Võru vallas. Noores aga suures peres kasvab 4 vahvat last, ta pakatab positiivsusest ning tegutsemistahtest. Tema suust ei kuule kunagi lauset, et ei saa või pole võimalik, vaid ükskõik, mis mõte või idee ka pähe tuleb, lööb tema kindlasti kampa ja ütleb “teeme ära!” Tema kohta võib öelda, et armastus käib kõhu kaudu. Pidevalt mõtleb ta välja uusi retsepte ning köögis toimetades kaasab tegevusse alati kõik oma lapsed.

Reet Käär on üles kasvatanud 5 last ning on kaheksakordne vanaema. Reet elab Võru vallas. Ta on kogu oma elu pühendanud kohaliku elu arendamisele. Ta on olnud tõeline maa sool ja kandnud edasi taluperetraditsiooni. Inimene, kes iial ei ütle, et ma ei saa, ma ei jõua. Pere kõrvalt on ta palju aega pühendanud inimeste aitamisele ning panustanud kogukonna arengusse.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD