Menu

President: Eesti riiki juhitakse vaid riigikogu saalist

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Foto: Mattias Tammet, presidendi kantselei

Eesti riiki ei juhita mitte kusagilt mujalt kui riigikogu saalist ja iga selle koosseis vastutab kõigi meie vabaduse ja inimõiguste eest, ütles president Kersti Kaljulaid riigikogu 100. istungil.

„Eesti riigis ei ole struktuure, mida ei oleks allutatud seadusandlikule ja parlamentaarsele kontrollile. Eesti riigis ei ole allhoovuseid, mida suunataks läbipaistmatult, kellegi teise kui Eesti rahva huvides. Eesti riiki ei juhita mitte kusagilt mujalt kui siit saalist," ütles riigipea riigikogu pidulikul istungil. "Iga vastupidine väide, ükskõik kellele siis ka viidatakse kui „tegelikule suunajale“, on katse oma vastutusest kõrvale hiilida," sõnas Kaljulaid.

Riigipea toonitas, et vastutus kõigi meie vabaduse ja inimõiguste eest lasub riigikogul ja nii on see olnud nii juba Asutavast Kogust saati. „Need põhimõtted on selgelt kirjas ka meie praeguses põhiseaduses ja elavad meie tänases Eestis. Õigemini, sellepärast meie tänane Eesti elabki iseseisva riigina ja ka meie inimeste südametes, et need vabadused seonduvad meile Eesti riigiga,“ ütles Kaljulaid.

Kaljulaid tsiteeris Asutavas Kogus vastu võetud Eesti esimese põhiseaduse kodanike põhiõiguste peatükki, mille kohaselt "ei või olla avalikõiguslikke eesõigusi ja paheõigusi, mis olenevad sündimisest, usust, soost, seisusest või rahvusest.“

"Parlament on koht, kus rahva esindajad leiavad kõige mõistlikuma ühisosa, sest kõigil meil on erinevad soovid ja arvamused ja meie ühisosa saabki välja tulla vaid arukate arutelude käigus," ütles Kaljulaid ja lisas, et see protsess on keeruline ja aeganõudev.

„Eesti inimesed on vabad. Eesti ettevõtjad on vabad. Eesti ajakirjanikud on vabad. Eesti loomeinimesed on vabad. Eesti riigikogu liikmed on vabad. Tõeliselt vabad, koos vastutusega iga oma sõna, teo ja nupuvajutuse eest,“ lisas riigipea.

15 PÄEVA ENIMLOETUD