Menu

Lasterikkad Isad alustavad võitlemist elatisvõlglastega

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Ligi 500 paljulapselist meest koondav MTÜ Lasterikkad Isad on algatanud kampaania, et murda ühiskonnas hoiak, mis toetab oma lastele võlgu olemist ning  suunata tähelepanu elatisvõlglaste probleemile. MTÜ on alustanud koostööd advokaadiga, et analüüsida elatisvõlglaste survestamise meetodeid ning välja töötada ettepanekuid süsteemi parandamiseks.

„Lasterikaste perede isadena tunneme vastutust ja näeme võimalust teha midagi ära, et üksikvanemate olukord ei jääks tähelepanuta, et elatisvõlgnikega tegelemine võetaks tõsiselt käsile ning et tulevikus ei arvaks keegi, et oma lapsele võlgu olemine on normaalne,“ selgitas MTÜ eestvedaja Taavi Tamkivi.

Ta lisab, et võlg lapse ees kõige alatum võlg. „Elatisvõlglane väärib samasugust kohtlemist nagu maksuvõlglane, kes on seaduse silmis kriminaal. Vastutustundetus ei tohiks olla popp ega aktsepteeritud, vaid häbiasi.“

Tamkivi märgib, et kuigi aastast 2016 kehtivad karmimad seadused ja elatisvõlgnike elu peaks olema kibedam, on nende arv pigem kasvav kui kahanev.

Justiitsministeeriumi statistika kohaselt on praegu menetluses 14 546 elatisnõude kaasust, nõuete kogusumma ulatub ligi 31 miljoni euroni.  Tänase seisuga saab riigilt elatisabi üle 3600 inimese. Hinnanguliselt võiks elatisabi saajaid aga olla ligi 10 000.  

Elatisabiskeem käivitus 2017. aastal, sellega tagatakse üksinda last kasvatava vanema lapsele igakuine, üldjuhul saja euro suurune elatisraha. Elatisabi maksmine ei vabasta elatisvõlglast tema kohustustest, vaid riik nõuab võlgnevuse kohustusi rikkunud vanemalt välja.

Kehtiva õiguse järgi on võimalik peatada elatisvõlgnike õigusi ja lubasid (nt mootorsõiduki juhtimisõigus, relvaluba, kalastuskaart), keelduda võlgnikule toetuse maksmisest (nt erametsaomanike toetus), nõuda kolmandalt isikult võlgniku eest tasutud raha arestimist või avalikustada võlgnike nimed.  

Lasterikaste isade kogukonda kuulub üle 500 mehe. Tegemist on nelja ja enama lapsega perede isadega, kes on tegusad, panustades oma peresse ning kes soovivad väärtustada lasterikkaid peresid. Kogukonda kuuluvad väga erinevate elualade esindajad – ettevõtjad, ametnikud, teadlased, ajakirjanikud. Kogukonna eesmärk on kodanikualgatuse korras, lasterikaste perede isadena olla nende teemade hoidjad ja algatajad ning olla legitiimne nõuandja perepoliitika kujundajatele – ametnikele, poliitikutele, erakondadele.

Kommentaarid   

-1 #1 ussssss 2019-05-01 10:48
teate lasterikkust völgadepärast ei tohi siin riigis enam olla .sünnitaja peab vastutama ühepoolselt isegi siis kui teine nöus ei ole teadmisega :lol: see nii öelda vastutama sundimine on laus majanduslik holocaust riigi suhtes .kuna paljud kanaemad on 100 pandega mehi pigistanud varalise kasumi saamise eesmärgil :lol: see mis siin nöutakse on eba reaalne vastutus :lol: jooge laste arvelt vähem ;-)
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #2 ussssss 2019-05-01 10:53
ebareaalne ,et möne süüdimatu hööritise pärast kellega tegelikult nädalas ei rääkita 1 söna ja kes seal mida kinnitab???targ utised ja ärge öelge,et siin keegi ülekohut räägib selle jama pärast nagu tänapäeva eestis on völgadele kodutuks tehtud möelge midagi paremat välja.ja veel kui sunnitakse vange tegelema lastega süüdimatult antakse lapsed rääkige parem sellest bissnesist :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #3 ussssss 2019-05-01 10:54
demokraatlik riik midagi ei pea kui pole suhteid.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #4 ussssss 2019-05-01 10:59
parem on kui siin riigis lapsi ei tehta rääkitakse mingist jagamisest mida tegelikult ju :lol: pole jukud -mannid isegi riigimehed völgade pärast kelmitavad nii,et vähe pole ,parem ärge minge üldse orki omal nähtud ,et ega lapsed sind varsti ei tunne :lol: vaid raha seniks päikest :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
-1 #5 ussssss 2019-05-01 11:05
vörus enamusel palk alla tonni vötke völgu kolige pöhja :lol: tead poliitiku herrid rääkida vöib veel sellest tulenevaid vedusid :lol: ma olen mees kes vöib riigi 2 päevaga vössa keerata :lol: juttumehed :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #6 Kui 2019-05-04 07:33
...laste emadele nõutakse alimendid,mida mees ei maksa,miks siis üksi lapsi kasvatav isa ei või oma lastele laste emalt nõuda alimente.See peabki nii olema,kuid paraku meie kohtukivid on kallutatud naiste poolele.
Oma õiguste eest peavad seisma ka üksi lapsi kasvatavad isad.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD