Menu

Reformierakond: viis põhjust, miks me Helmet umbusaldame

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Kaja Kallas Otsustasime fraktsiooni koosolekul, et alustame siseminister Helme umbusaldusavalduse kokkupanemist ja allkirjade kogumist, sest ei saa lubada jätkuvat kahju, mis siseminister oma tegevusega teeb.

Fraktsiooni juhi Kaja Kallase sõnul antakse umbusaldusavaldus Riigikogu menetlusse järgmisel nädalal. 

Avaldame umbusaldust siseminister Mart Helmele.

Alates valitsuse ametisse astumisest ja paraku ka enne seda on siseminister Mart Helme jõudnud teha kahju Eesti riigi mainele, oma alluvuses olevate ametkondade mainele ning näidanud oma tegevusega, et ei saa aru valitsuseliikme ametikohaga kaasnevast vastutusest. Mart Helme on valitsuse liikme positsioonilt verbaalselt rünnanud ja alavääristanud naisi, sotsiaalvaldkonna eksperte, ajakirjandust ja õigusriigi põhimõtteid.

1. Kui selgusid koduvägivalla kahtlused minister Marti Kuusiku suhtes ning algatati kriminaalasi, siis siseminister teatas valitsuse 2. mail toimunud pressikonverentsil: „No me oleme omalt poolt uurinud neid allikaid ja me oleme selgeks teinud, et me teame isegi nende nimesid tegelikult, mitte politseid kaudu, vaid nö meie kohalikud erakonna liikmed – noh, Rakvere on väike linn – teavad, kes neid kuulujutte levitavad.“ See oli kõikide nende inimeste, kes on oma teadmistega ajakirjanduse või politsei poole pöördunud, ähvardamine. Siseministri poolt on selline tegevus lubamatu. Lähisuhtevägivalla tõkestamine on üks siseministeeriumi haldusala prioriteete. Siseministrina ei saa jätkata inimene, kes perevägivalla teemat naeruvääristab.

2. Peaministri asetäitjana on ta kahjustanud Eesti liitlassuhteid, julgeolekut ja rahvuslikke huvisid kasutades ministriks vannutamise puhul valge ülemvõimu märke ning kutsudes Eestisse ja võttes vastu Marine Le Peni, kelle seisukohad Venemaa suunal ei ühti Eesti senise välispoliitikaga. Nende sammude tagajärjel on Eesti välismeedias tembeldatud fašistlikuks maaks. See on toonud kaasa mainekahju, mida isegi valitsuskoalitsiooni teised ministrid tunnistavad. Nii näiteks ütles kaitseminister Jüri Luik 16.05 ETV-s: „See Le Peni visiit Eestisse oli erakordselt kahetsusväärne. Ma olen täiesti nõus, et eriti asjaolu, et valituse liikmed võtsid ta vastu - see viis selle visiidi kõrgemale tasemele. Ma olen selles mõttes raskes olukorras, et ma pean homme minema Tapale, tervitama Prantsuse vägede uut kontingenti, kes saabub Eestisse, ja paratamatult kogu Prantsuse meedia on seda Le Peni visiiti täis. Nii et mainekahju on Eestile siin ilmselgelt olemas, sellest ei saa üle ega ümber“. Kuigi kogu välismeedia seda märgi tegemist kajastab, siis Mart Helme teatas Riigikogu infotunnis. „Ei mõista, ei tunnista, ei vabanda, ei lase liberaalidel ette kirjutada endale, mida tohib ja mida ei tohi.”. Ometi vabandas EKRE esindaja Marine Le Peni ees selle märgi kasutamise tõttu. Mart Helme on ka valitsuses olles jätkanud erakonna esimehena paremäärmusliku retoorika soosimist oma erakonnakaaslaste poolt. Selline retoorika on kahjustamas rahvusvaheliselt Eesti mainet ja meie liitlassuhteid.

3. 02.05 toimunud pressikonverentsil nimetas siseminister Eesti Vabariigi presidenti „emotsionaalselt ülesköetud naiseks“ ning solvas oma kommentaaridega nii presidenti kui ka naisi üldisemalt. 19.05 toimunud raadiosaates ütles Mart Helme Kert Kingo ametisse määramist põhjendades: „… sellesama Marti Kuusiku afääri raames ju pistsid lõugama kõikvõimalikud feministid ja mittefeministid ja süüdistama meie erakonda selles, et me ei mõista kategooriliselt hukka naiste vastast vägivalda. Et me oleme naistevastase vägivalla toetajad. (...) aga siis me mõtlesime, et noh, hästi, me mängime teile siis ninanipsu ja näitame, et me paneme naisterahva Marti Kuusiku asemel ministriks. Ja kaagutage siis.”

Mart Helme on valitsuse liikmena muutmas tavaliseks naisi alavääristavat sõnakasutust.

4. 14.05 teatas Mart Helme, et tal oli rahapesu teemaline nõupidamine, kus talle väidetavalt öeldi, et “Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa koalitsioonid on lasknud sadu miljardeid rublasid, dollareid, eurosid pesta läbi Eesti pankade. (….) see asi on ikka väga-väga hull.” Peaminister Jüri Ratas ütles Riias antud pressikonverentsil: “Ka mina olen saanud erinevaid ülevaateid nii politsei- ja piirivalveameti käest kui ka finantsinspektsiooni käest. Mul ei ole mitte ühtegi näidet, ega mitte ühtegi kahtlust, et Eesti üks, teine või kolmas erakond oleks kuidagi sellega seotud. Need väited ei vasta tõele“. Seega on Mart Helme teadvalt valitsuse liikmena valetanud.

5. Mart Helme on võtnud ette ajakirjanike süstemaatilise ründamise. Viimati teatas Mart Helme ETV saates „Esimene stuudio“, et ERR-i Ameerika korrespondent „Maria-Ann Rohemäe on meid petnud ja meile kaks ja pool aastat valetanud“.  Kui Riigikogu liikmed selle kohta küsisid, siis ei olnud siseminister ka Riigikogu infotunnis valmis oma sõnade eest vabandama või neid tagasi võtma.

Eesti maine kahjustamise, Eesti julgeoleku ohustamise, erinevate ühiskonna gruppide järjepidava solvamise, viha õhutamise ja suure avalikkuse surve tõttu oleks siseminister ise pidanud tagasi astuma. Varasemalt on see olnud Eesti poliitilise kultuuri osa. Kuivõrd seda ei ole juhtunud, siis tuleb siseminister Mart Helmele avaldada umbusaldust. Eesti Vabariigi ministriks ei sobi inimene, kes valetab, alavääristab naisi, ähvardab oma ametiseisundit ära kasutades nii ajakirjanikke kui potentsiaalseid tunnistajaid kriminaalmenetluses ning kelle käitumine ja väljaütlemised kahjustavad Eesti liitlassuhteid ning julgeolekut ja kes ilmselgelt ei mõista ministriks olemisega kaasnevat vastutust.

Kommentaarid   

+14 #1 Kodanik 2019-05-22 20:20
Ei mõista, milleks on vaja seda jama ka kohalikus lehes korrata. Kui juba nii, siis pange lehe päisesse ka ansipi ja tema jüngrite suur valimisreklaam jooksma- nii nagu delfis näiteks. Osad olla monitori ülemise serva tualettpaberiga juba kinni katnud
Tsiteeri | ebasobiv
+7 #2 kuulnu 2019-05-22 21:11
Kodanik kirjutas:
Ei mõista, milleks on vaja seda jama ka kohalikus lehes korrata. Kui juba nii, siis pange lehe päisesse ka ansipi ja tema jüngrite suur valimisreklaam jooksma- nii nagu delfis näiteks. Osad olla monitori ülemise serva tualettpaberiga juba kinni katnud
Poliitprost Ansipi kadunud, Võrumaa juurtega ämm Vaike, kahetses surmani, et tütar vana kommupeeruga abiellus! Võrukad valisid aastaid oravaid, nüüd sotse ja palk on käes!!
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #3 umbe 2019-05-23 10:40
kuulnu kirjutas:
Kodanik kirjutas:
Ei mõista, milleks on vaja seda jama ka kohalikus lehes korrata. Kui juba nii, siis pange lehe päisesse ka ansipi ja tema jüngrite suur valimisreklaam jooksma- nii nagu delfis näiteks. Osad olla monitori ülemise serva tualettpaberiga juba kinni katnud
Poliitprost Ansipi kadunud, Võrumaa juurtega ämm Vaike, kahetses surmani, et tütar vana kommupeeruga abiellus! Võrukad valisid aastaid oravaid, nüüd sotse ja palk on käes!!

kunagi valiti irlitsikuid, siis rehve, siis kesikuid ja sotse, nüüd ekreiite.
ikka tallatakse vapralt edasi sama reha otsas.
mida järgmiseks? prooviks jesti dvesti ka ära :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
+7 #4 MAALI MALAKAS 2019-05-23 12:34
KaKa ei suuda iialgi kaotusega leppida, ei tea palju sitta ta suudab veel keerata. Kogu aeg on hullu irve näol kuidas saaks EKREle ära panna. Ei ole vaja ajakirjanikel vaenu õhutada ja ref. valesid siin tõlkida. Või? Palju nad jotsi pakuva? Ei ole me unustanud kuhu 17a. rahasid kõrvaldati ja meid lausvaesusesse tõugati, julged teha, julge tunnistada, nüüd on õigust ülegi. Vastik on seda fooliummütsikes e jura kuulata. Räägivad ilusat lugu sallivusest, ise mustavad kogu hingest uut valitsust, Helme püüab veel päästa mis suudab aga must minevik ref. ei lase magada . Hulle päästab ainult rahvast eraldamine.
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #5 Maalt hobesega 2019-05-23 13:25
Täielik EKRE tagakiusamine helis kui pildis, selline teguviis peaks norm. riigis karistatud saama. Helme ütles seda ja nii ja naa ja kolmandat, vaadaku ise ref. mida suust välja ajate ja taga kiusate. Otsit nõelad heinakuhjast üles selle asemel minge hooldekodusse appi kus töölisi napib. Saate higi j, vaeva ja pisaraid aga mitte palka ja väsimuse pealekauba siis ei jõua enam teisi närida. Enam ma seda kollast ajalehe paska ei telli, lihtsalt vastik on lugeda .Koilstage omad luukered kappidest välja mis taevani kõrguvad siis hakake teisi kividega pilduma. Raiskame raha ja urgitseme teiste eludes ja see on siis õige elumudel. Jäta Ansip seemnete söömine ja hakka tööle kuniks vanadus nõdraks ei muuda, ajuga on juba pahad lood.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #6 Joppenpuhh 2019-05-23 16:53
see kõhn kajake nagu mitme peaga lohe kes purskab tuld ja tõrva midagi tarka pole teha tahab vist vana helme infarktini viia. Vana peab vastu ja teeb veel tegusid küll näete. Vaesed mehed kes kaja lõksus see ju täitsa ogar ja timukas.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #7 hooldaja 2019-05-25 11:42
eks see helme ole nagu venemaal zirinovski egas tema suuvärk onn ikka jube kull
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD