Võlgnike vähenemiseks on vaja ühiskondlikku mõttemuutust

Võlgnike vähenemiseks on vaja ühiskondlikku mõttemuutust

Võlgnike vähenemiseks on vaja ühiskondlikku mõttemuutust

Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja andmetel oli Eestis eelmise aasta lõpus üle 100 000 makseraskustes inimese ning number on pigem kasvutrendis, mis viitab rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaatori Marge Aasalaidi hinnangul suhteliselt tõsisele probleemile ühiskonnas, mille lahendamiseks on vaja nii individuaalseid kui ka süsteemseid muutusi.

"Üldjuhul on makseraskuste tekkimise põhjuseks finantskirjaoskuse madal tase. Isegi, kui on teadmised, siis tehakse otsuseid soovidest lähtuvalt. Nii elatakse pigem hetkes ja sageli üle jõu, rahaasju ei planeerita, puudub pikem vaade. Õigeaegselt võivad tasumata jääda trahvid või arved, mis lõpuks võlakeerisesse viivad, ka langetakse viimasel ajal palju pettuse või kelmuse ohvriks," kirjutab Aasalaid ministeeriumi ajaveebis.



Mõtlematuid otsuseid soodustavad ostureklaamid ja kampaaniad – "osta kohe-maksa hiljem" pakkumised, mis on eriti levinud aasta lõpus ja mida kauplused aktiivselt kasutavad. Ka selline järelmaksuga ost võib Aasalaidi sõnul viia üle jõu käivate kohustuste tekkimiseni. "Väiksed kuumaksed tunduvad petlikult inimesele jõukohasemad, kui suurema summa kokku kogumine ja seetõttu hinnataksegi sageli oma võimalusi üle. Näiteks, ostes jõulukinke järelmaksu või väikelaenuga, lükatakse maksekohustused uude aastasse, uskudes oma võimesse neid järgmisel aastal tasuda, ent uue aasta saabudes jääb finantsvõimekus siiski seniseks," nentis ta.

Edasi lugemiseks palun logige sisse

Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja
digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada SIIT.


 


 


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD