Valitsus toetas vanemahüvitise seaduse muutmist

Pilt on illustratiivneValitsus otsustas neljapäevasel istungil toetada vanemahüvitise seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on lahendada vanemahüvitise ümberarvutamisel tekkinud probleeme, kui hüvitise saaja saab samaaegselt töist tulu.

Eelnõus on arvestatud riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi selle aasta otsusega ning õiguskantsleri ettepanekutega vanemahüvitise ümberarvutamise kohta hüvitisega samaaegselt tulu saamisel, teatas valitsuse pressiesindaja BNS-ile.

Eelnõuga muudetakse hüvitise vähendamise valemit, mis on lihtsam, läbipaistvam ja lapsevanemate jaoks soodsam. Samuti on uus valem ühtlasem ning välistab põhiseadusega vastuolu ning olukorrad, kus osadel juhtudel vähendati vanemahüvitist kogu juurdeteenitud summa ulatuses või rohkemgi.

Kehtiva seaduse alusel on tekkinud olukordi, kus vanemahüvitise saaja on samal ajal töötulu saades kokkuvõttes sissetulekus kaotanud. Näiteks, kui lisaks 1800-eurosele vanemahüvitisele saab vanem ka töötulu 291 eurot, siis kehtiva valemi järgi vähendatakse tema vanemahüvitist 300 euro võrra. See tähendab, et ta saab kokkuvõttes vähem raha, kui ta oleks saanud siis, kui ta tööd ei oleks teinud. Eelnõukohase valemi alusel lahutatakse hüvitisest hüvitise määra ületav tuluosa, mis on jagatud kahega. Seega vähendataks antud näite puhul vanemahüvitist 50 eurosendi võrra ja vanema kogutulu ei vähene.

Lisaks riigikohtu otsusele ja õiguskantsleri ettepanekule muutub seaduses kehtetuks põhimõte, mille kohaselt hüvitist ei maksta, kui hüvitise maksmise kalendrikuul saadud töine tulu ületab viiekordset hüvitise määra. Eelnõu kohaselt saab edaspidi vanemahüvitist alati vähemalt hüvitise määra suuruses.

Vanemahüvitise seadust täiendatakse üleminekusättega, mille kohaselt neile, kellel tekib vanemahüvitisele õigus enne eelnõus sätestatud muudatuste jõustumist, kohaldatakse kas hetkel kehtivat või eelnõuga kehtestatavat valemit vastavalt sellele, kuidas on isikule soodsam.

Seadus on kavandatud jõustuma tuleva aasta 1. jaanuaril 2014. aastal.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD