Taevaskoja matkatrepp jääb vähemalt kevadeni suletuks

Seoses Taevaskojas Emalätte juures toimunud varinguga tänavu suvel külastajate turvalisuse huvides suletud matkatreppi ei ole loodusehuvilistel võimalik kasutada vähemalt järgmise aasta kevadeni.

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) loodushoiuosakonna Lõuna-Eesti piirkonna juhataja Tarmo Denksi sõnul selgus keskkonnaameti tellitud ekspertarvamusest, et matkatrepi juures on liivakivi paljandil jätkuvalt puude ja pinnase varisemisoht, mistõttu inimesi trepile ohutuse mõttes lubada ei saa.

"RMK, keskkonnaameti ja keskkonnainspektsiooni esindajad võtsid kolmapäeval vastu otsuse, et laseme esialgu loodusel Taevaskojas omasoodu toimetada ning enne kevadise suurvee lõppemist seal midagi tegema ei hakka. Seejärel aga vaatame olukorra uuesti üle," ütles Denks BNS-ile, lisades, et Emalätte alla saavad inimesed jätkuvalt ligi ning saavad ka allikavett kasutada.

Tema sõnul tuleb kevadel otsustada, kas sisse varisenud Emalätte juures on vaja allika tarvis veidi kaevetöid teha või mitte. '"Praegu on allikas end varisenud osast läbi murdnud kahelt poolt ning sööb külgede pealt liivakivi paljandit edasi. Tuleb otsustada, kas on vaja väikese kaevatööga aidata allikal oma endist voolamisteed leida," selgitas Denks.

Tugeva vihma tõttu murdus juuni lõpus Taevaskojas Emalätte kohalt kaks suurt puud ning lihe, mis põhjustas Emalätte koopa sissevarisemise. Puude langemine purustas ka mõned matkaraja piirded.

Ohtu turistidele ja matkajatele ei ole, kinnitas keskkonnaameti Põlva-Valga-Võru regiooni juhataja Ena Poltimäe portaalile. Kui oht leitakse, siis piirab riigi metsamajandamise keskus (RMK) ligipääsu või suunab matkaraja ümber.

Emalätte koobas asus Väikesel Taevaskojal Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal. Koobas oli suudme osa üle kahe meetri kõrge ja kaheksa meetrit lai. Koopa lõpuosa läks üle kitsaks, läbipääsmatuks tunneliks, mille lõpus algab allikas. Koopa sügavus oli 14 meetrit.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD