Menu

Tere ja Farmi ostsid Põlva tehasesse 700 000 euroga lõssipulbriroboti

  • Kirjutas BNS

Tere ja Farmi Piimatööstus ostis Põlva tootmisse 700 000 eurot maksnud pulbripakkemasina ja -roboti, mille abil suureneb veel mõne aasta eest 2000 tonniga piirdunud lõssipulbri valmistamine tänavu 6000 tonnini.

Robot teeb Põlvas ära töö, milleks varem oli vaja kolme inimest – paneb lõssipulbri suurtesse 25-kilostesse kottidesse, sulgeb kotid ja raputab neis oleva pulbri ühtlaseks. Seejärel liiguvad kotid roboti haaratsini, mis tõstab need enda poolt varem valmis pandud kaubaalusele, teatas Tere ja Farmi Piimatööstus.

Tere AS-i ja Farmi Piimatööstuse AS-i juhatuse esimehe Ülo Kivise sõnul robotiseeritakse praegu toiduainetööstuses eelkõige neid lõike, kus on palju käsitööd ja inimfaktor võib mõjutada toote kvaliteeti.

"Kõigepealt võtamegi kasutusele pakkerobotid, mis on viimaste aastate jooksul väga jõudsasti arenenud," ütles Kivine pressiteates. "Kui veel neli-viis aastat tagasi tasus pakkerobot ära viie ja enama aastaga, siis praegu mõne tootmislõigu puhul vaid paari-kolme aastaga."

Pakkija eemaldab pulbrist ka õhu ning see tagab omakorda paremad säilimistingimused. Tere ekspordib pea kogu lõssipulbritoodangu, peamised sihtriigid on Bulgaaria, Poola, Jaapan, Vietnam ja ka Läti.

Tere Põlva tootmisüksuse juhi Viljar Hokkoneni sõnul ei tähenda robotite kasutuselevõtt aga seda, et ettevõtte vajadus inimeste järele väheneks, vaid hoopis vastupidi. "Mullu õnnestus meil leida Põlva tootmisse 26 uut töötajat, tänavugi vajame veel vähemalt kümmet inimest," lausus ta.

Kui eelmisel aastal investeeris omanik Põlvas üle miljoni euro, siis tänavu rohkemgi. "Meil on plaanis pulbritootmist veelgi täiustada ja laiendada," märkis Hokkonen. "Lisaks tahame moderniseerida piima esmatöötlust ja või valmistamist."

Kivise sõnul on Põlva tootmisüksus praegu selgelt suurim piimatehas Eestis. "Kui eelmisel aastal tuli Põlva tehasesse ligi 80 000 tonni piima, siis tänavu saab see number olema juba kindlasti üle saja tuhande tonni," lausus ta. Valdav osa kasvust läheb ekspordiks. 

Põlvas toodetakse piima, jogurtit, keefiri, pudinguid, võid, kodujuustu ja lõssi- ning petipulbrit. Tootmisüksus valmistab ligi 80 erinevat toodet ja ekspordib nii linnapiimatooteid kui ka pulbreid. Tere teine tootmisüksus asub Viljandis, kus valmivad valdavalt kohupiimatooted.

LOE VEEL

PÕLVA UUDISED