Menu

AJALUGU Võimuvõitlus tarbijate ühistus

Võrumaa kaubanduses tugeval positsioonil olev tarbijate ühistu viskleb võimuvõitluses, selle venimine mõjutab kindlasti ka ettevõtte igapäevast tegevust.  FOTO: Võrumaa Teataja

AJALUGU Neljapäev, 26. märts 2009 Võrumaa Teataja

KONFLIKT ❯ Võru tarbijate ühistu nõukogu vabastas esmaspäeva õhtul ametist ettevõtet üheksa kuud juhtinud Andres Visnapuu, talle pannakse süüks paleepöörde korraldamist ühistu volikogus. Uued volinikud peaksid homme kogunema ettevõttele uut nõukogu valima.

Tarbijate ühistus puhkenud võimuvõitlus jõudis avalikkuse ette pärast hiljutisi volinike valimisi, kui ilmnes, et muutustega ühistu volikogus kaasnevad ilmselt suured muudatused ka selle nõukogus ning ette võttes tervikuna.

Nõukogu esimehe Tõnis- Koit Pihu sõnul tegeles volinike valimisega Visnapuu, kuid tema tööga ei jäänud nõukogu üldse rahule. Praegu polegi teada, kes saavad koha uues nõukogus ehk kelle kätte kohaliku kaubandushiiu valitsemine läheb.

Selget vastust, miks kutsus nõukogu Visnapuu tagasi vaid neli päeva enne oma volituste lõppu, Pihu ei andnud. Küll soovitas ta vaadata uue volikogu koosseisu ja selle põhjal otsustada.

„Mulle tundub, et tänased volinikud pole juriidiliselt korrektselt valitud,” ütles nõukogu liige Kalvi Kõva. „Nende kõrgem eesmärk pole ühistu tõusule kaasa aidata ja kaubandusega tegelda.”

Visnapuu arvab, et tema tagandamise põhjuseks on Pihu kibestumine, kuna teda uude volikogusse ei valitud. „Ühe mehe suur solvumine,” ütles ta.

Visnapuu sõnul käitus nõukogu, kes ise mõne päeva pärast volitused kaotab, teda tagasi kutsudes valesti, sest sellega kaasneb ühistule suur kulu.

Toimetuse andmetel on Visnapuule makstav lahkumiskompensatsioon paarsada tuhat krooni. Samas oli ettevõtte kahjum mullu ligi seitse miljonit krooni.

Majanduslikke etteheiteid nõukogul Visnapuule ei olnud, sest läinud reedel toimunud nõukogu istungil kinnitati ettevõtte aastaaruanne ja bilanss. „Kõik olid päri ja ühtegi küsimust polnud,” ütles Visnapuu.

Ta ei välista, et naaseb mõne aja pärast esimehe kohale. Kui eeldatavasti homme kogunev volikogu valib ametisse uue nõukogu, võib see Visnapuule kaotatud koha tagasi anda. „Kui keegi ei susserda ja vusserda, on reedel koosolek,” lausus ta.

Kui küsida Pihult ja Kõvalt, mida nad kavatsevad järgmisena ette võtta, jäävad nende suud lukku. Samas pole usutav, et nende vastulöök võimunõudlejatele piirdub vaid Visnapuu tagasikutsumisega. Võimalik, et leitakse juriidiline konks, kuidas volinike homne koosolek edasi lükata, sest nagu Kõva ütles, pole uus volikogu valitud korrektselt.

Võimuvõitluse lõpuni juhib ühistut kaheliikmeline juhatus, kuhu kuuluvad Andres Mere ETK keskkontorist ja Võru kaubamaja juhataja Marje Piigli.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next