Menu

3 nõuannet, kuidas vastsündinu hooldamisel keskkonda säästa

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

pixabay

Uue ilmakodaniku sünd on rõõmus peresündmus, kuid nõuab paratamatult suuremaid väljaminekuid ning põhjalikku eeltööd - milliseid lapse hooldamiseks vajalikke vahendeid ja kust kõige mõistlikum soetada oleks. Kadri Tiido Invaru abivahendikeskusest jagab nõu, kuidas olla nutikas ja vältida siinkohal liigseid kulusid.

Kuigi beebi sünd annab ajale täiesti uue tähenduse ja ilmselt napib seda varasemaga võrreldes enam, soovitab Tiido värsketel vanematel oma kuludesse siiski kriitiliselt suhtuda ning kiirete ostude asemel erinevate pakkujate hindu ja võimalusi enne ostude sooritamist uurida.

1. Ostmise asemel üüri

Tiido sõnul saab üsna mitmeid vastsündinu jaoks vajalikke abivahendeid väljaostmise ajal teatud ajaks hoopis üürida. "Näiteks beebikaal või rinnapump on abivahendid, mida saab lühiajaliseks kasutamiseks üürida ning hiljem tagastada. Nii on kulud väiksemad ja ka vahendid ei jää pärast kasutust tühjalt seisma," selgitab Tiido ja lisab, et üürimisel pole tarvis tasuda tagatisraha ning samuti garanteeritakse vahendite hooldus ja eelnev steriliseerimine. "Samas tuleks kindlasti tähele panna ja vajadusel üle küsida, kas üürile antud vahend on ikka selleks mõeldud. Näiteks oleme kohanud olukordi, kus noorele perele on laenutatud välja või antud heast soovist edasi muidu seisma jäänud rinnapump, mis on tegelikult mõeldud ainult personaalseks kasutamiseks. Ka väljaüüritava rinnapumba kasutamisel tuleb kõik tarvikud, kust rinnapiim läbi voolab, eraldi juurde osta, et tarvikud oleksid hügieenilised," toob Tiido välja ja paneb väikelaste vanematele südamele küsida lisainfot.

2. Enne suure paki mähkmete ostmist proovi neid ühekaupa

Üsna mitmel väikelastele või lapsevanemale mõeldud tootel on võimalus enne suurema koguse soetamist ka ühekordseid variante proovida ja nende sobivusel hiljem suurem kogus soetada, selgitab Tiido. "Nii näiteks saab abivahendikeskusest soetada mähkmeid ka ühekaupa, et veenduda, kas need üldse sobivad beebile. Kui sobivad, saab soetada ka täispaki," räägib Tiido. Lisaks lastele mõeldud mähkmetele saavad värsked emad soetada abivahendikeskusest ka ühekordseid sidemeid raseduse viimasteks kuudeks või sünnitusjärgseks perioodiks.

3. Eelista ühekordse asemel mitme kasutuskorra jaoks mõeldud lahendusi

Kuigi Tiido sõnul võivad beebidele mõeldud ühekordsed aluslinad või niisutatud salvrätid tunduda hooldamise mõttes mugavad, tasuks mõelda ka nendest tekkivatele jäätmetele ning valida võimalusel keskkonnasäästlikumaid ja soodsamaid lahendusi, mis on ka kvaliteetsed ja kaasaegsed. "Heaks näiteks on üha rohkem kasutatavad pestavast kangasmaterjalist aluslinad, mida võib panna pesumasinasse kasvõi 90-kraadiga. Esiteks ei teki neist nii palju prügi nagu tavalistest kile-aluslinadest ning teiseks on kangasmaterjal lapse naha suhtes palju sõbralikum, kuna ei aja nahka higistama ega jäta seda niiskeks," selgitab Tiido ja lisab, et kuigi kangal puudub kilest tekstuur, ei lase see imatud vedelikke läbi.

Häid nõuandeid ja soovitusi uute nutikate abivahendite ja nende kasutamise kohta soovitab Tiido küsida noortel vanematel julgelt nii imetamis- ja nõustamiskabinetist kui ka abivahendikeskuse klienditeenindajalt.

15 PÄEVA ENIMLOETUD