Menu

Maksud sõidavad Lätti?

  • Kirjutas Heleri Lakur

 

AKTSIOON 24. veebruaril, Eesti Vabariigi sünnipäeval toimub üleriigiline aktsiisivastane aktsioon „Maksud sõidavad Lätti”, kus mitusada sõidukit üle Eesti võtavad suuna Läti poole.

Üks aktsiooni läbiviijatest ja Võru kolonni korraldajatest  Angela Roots ütles Võrumaa Teatajale, et aktsioon toimub iga ilmaga ja kuupäeva osas muutust ei tule.

Esialgsete plaanide kohaselt hakkab kolonn Võrust liikuma kell 11.10 ja jõuab Läti Matsalatsasse pärast kella ühte.

„Tänaseks olen ürituse juba Eesti politsei- ja piirivalveametiga kooskõlastanud ning pälvinud nende loa ja heakskiidu selle korraldamiseks. Samuti on olemas luba parkla kasutamiseks,” lisas Roots.

„Oleme saatnud ka vastavasisulise teavituse Võru linnavalitsusele, kuid vastust pole sellele saanud. Palusime ka linnavalitsuselt nõusolekut Jüri ja Vabaduse tänava ristmiku ajutiseks sulgemiseks, et kolonn saaks sujuvamalt linnast välja liikuda. Aga kui vastust ei tule, siis võtab linnast välja liikumine meil lihtsalt rohkem aega,” lisas ta.

Angela Roots on oma sõnavõtus öelnud, et algne plaan oli umbes 100 inimesega külastada protesti märgiks naabervabariiki ja seda kindlasti mitte ainult alkoholiostmise või autotankimise eesmärgil, vaid pigem niimoodi omal moel öelda valitsusele, et mina ei ole sellega nõus,” kommenteeris Roots.

„Olen saanud maanteedele liikluskorralduse muudatused ja kõik muud kokkulepped, et liiklus oleks sujuvam. Suuremates ristides on meil politsei tagatud abi. Valga politsei on hästi palju kaasa aidanud,” lisas ta.

Angela Rootsi andmetel on Võrust reedel startimas minimaalselt 100 autot ja see piir võib ulatuda 200ni.

Võru linnapea Anti Allas ei ole sellise aktsiooni korraldamisega üldse nõus, sest tema hinnangul ei ole aateline protestiaktsiooni läbi viia 24.veebruaril, kommenteerib ta olukorda sotsiaalmeedia vahendusel. „Et olla aus selle situatsiooni ja Eesti Vabariigi vastu, siis tuleks olukorda hinnata kainelt. Tegelikkuses see olukord, mis on tekkinud, on aktsiisis seotud ainult ühe kolmandikuna,” ütles Allas. „Kui me vaatame olukorda paar aastat tagasi, siis oli näha, et me liigume oma palgatasemega Lätist ette ja need teenused, mida me siin vajame, ei ole ühegi aktsiisiga seotud,” toob ta näitena catering-teenuse. Näiteks mitu aastat on Lõuna-Eesti catering-teenust tellinud Lätist. Teiseks, palgatasemed on erinevad ning Läti kooli- ja lasteaiaõpetajad saavad tunduvalt vähem kätte kui eesti õpetajad. Samuti saavad nad oma ehitusmaterjalid odavamalt kätte. Selleks peaks võtma ka kommentaari mõnelt ehitusfirmalt., et jõuda õigete põhjusteni. Tõenäoliselt on seal mitu põhjust. Eesti inimesele tuleb maksta rohkem palka, elatustase on siin kõrgem. Kulud on suuremad,” põhjendab ta.

„Ma olen öelnud nii oma erakonnakaaslastele kui ka teistele poliitikutele, et aktsiise oleks tulnud tõsta aeglasemas tempos. Minupoolne ettepanek: aeg on tõmmata pidurit aktsiisitõusule või allapoole korrigeerimist,” lisas ta eelnevale. „Aga panen inimestele südamele, et nad ei läheks alkoholilobiga kaasa ja see kampaania, mis praegu korraldatakse, on väga palju seotud ka alkoholitootjate huvigruppidega. Kõik see, mis lähipäevil korraldatakse, näitab olukorda hoopis mustemates toonides,” lisas Allas.

Võru linnapea sõnul tuleb asju ajada proportsionaalselt ja vabariigi aastapäeval sellise rongkäigu korraldamine on ebaõiglane Eesti kodanike suhtes.

Angela Rootsi sõnul ei karda ta, et aktsiooni korraldamisega asi käest ära läheb. „Meil on ürituse reeglid paika pandud. Lisasime lähipäevil ka reegleid juurde. Iga autojuht vastutab iseenda ja kaasreisijate eest. See, kui kaasreisija tarbib sel päeval alkoholi, on täiesti aktsepteeritav. Aga nad ei tohi häirida mitte kedagi teist ja nad peavad olema täiesti adekvaatsed ja vastutama oma sõnade eest. Me ei saa kätt ette panna ja me ei näe teistesse autodesse, kas keegi tarbib alkoholi või mitte. Oleme palunud Võru politseinikke puhumisreidi korraldama enne linnast väljasõitu. Loodame, et nad tulevad kohale. Meie ei ole lubanud mitte kellelgi purjus peaga kohale tulla,” lisab Roots kindlameelselt.

„Eesti ja põhjapoolsed kolonnid kohtuvad kõik Matsalatsas. Meie start toimub Kagukeskuse parklast.”

Maksud sõidavad Lätti? - INFO TÄIENENUD!

21.veebruari seisuga, päev enne lehe trükkiminekut ei olnud Võrumaa Teatajale laekunud  infot selle kohta, mis puudutab Võru linnavalitsuse vastust avaliku koosoleku korraldamise kohta Kagukeskuse parklas laupäeval, 24.veebruaril.

Tänase seisuga oleme me kindlaks teinud, et avaliku koosoleku läbiviimise kohta laekunud teade Politsei- ja Piirivalveametilt (PPA), on linnavalitsuse poolt teadmiseks võetud 30.jaanuari seisuga. Vastust avalike sõnavõttude läbiviimiseks ei anna nõusolekut mitte kohalik omavalitsus, vaid PPA, kes vaatab taotluse läbi ja saadab selle teadmiseks linnale. Võru linnavalitsuse kultuurispetsialisti Inge Tolga sõnul ei pea vastavasisulist vastust välja saatma, sest linn ei ole avalike koosolekute korraldamise lubaja ega keelaja.

Mis aga puudutab liikluse ajutist sulgemist, mille kohta on laekunud kiri Võrumaa korraldajalt 14.veebruaril, selgitab linn 20.veebruaril saadetud vastuses: “Koosoleku teates viidatud mahus sõidukite liiklemine ei tekita liikluskaost. Võru linna liikluskorraldus on üles ehitatud viisil, et oleks tagatud piisav läbilaskevõime, mis kehtib ka liiklustihedusega kohanduva foori kohta. Tagamaks kolonni sujuvamat liikumist, soovitame omalt poolt vältida fooriga reguleeritud ristmiku kasutamist.”

Linnavalitsuse seisukoht ei ole aktsiooni liikumist takistada.  Samuti on öelnud linnapea korduvalt, et tema isiklikult ei kiida heaks, et see aktsioon viidaks läbi Eesti Vabariigi 100.sünnipäeval ja soovis,et tema sotsiaalmeedias antud pöördumise siinkohal välja tooksime:

“Kallid inimesed! Eesti Vabariigi 100. aastapäeval see küll hea plaan pole. Läti inimesed käivad Eestis tööl, kooli- ja lasteaiaõpetajate palgad Lätis sadu eurosid väiksemad, teed tunduvamalt kehvemas seisus ja ka pensionid väiksemad. Aktsiisipoliitika vajab küll pisut hoo maha võtmist, samas Läti tuleb kohe järele. Kas ehitusmaterjalidel on ka Eestis aktsiisid, et Lätis odavamad? Head inimesed, Lätis makstakse ka inimestele vähem palka ..... Alkoholi on mõistlik lihtsalt varasemast poole vähem osta ja siis on ka jõukohane Eestis. Pisut suurem aktsiis läheb ju Eesti elu paremaks sättimiseks. Kui palju muret ja pahandust on alkoholi liigtarbimisest, mida kogu ühiskond kinni maksab. Loomulikult on iga inimene oma valikutes vaba, kuid seda propageerida pole mõistlik!

Anti Allase kommentaarile on tulnud tänase seisuga 50 poolehoidu- niipalju poolehoidu pole veel ükski kommentaar antud teema kohaselt saanud.

Kommentaarid   

0 #1 kuusk 2018-02-22 12:28
Mazsalaca, mitte Matsalatsa, pisut piinlik on selliseid vigu näha.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #2 jopakolla 2018-02-22 14:04
krr
no ega sel angelal polegi ajusid, ta võiks oma kolonni ju linnast väljas kokku orgunnida, milleks talle veel ristmikke vaja.
sellest ta nagunii ei mõika, miks aktsiis vajalik on ja see pole maksude liikumisel üldse mingi põhjus.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #3 Lihtsakesed 2018-02-24 10:56
dolbajoobid
Tsiteeri | ebasobiv
0 #4 Kalle 2018-02-24 14:09
Idiootlik aktsioon . Vähemalt täna võiks vingumise jätta ja tõeliselt pidu pidada.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD