Menu

FOTOD Kreutzwaldi tänava pimedad aknad: muinsuskaitse tsooni kuuluvate hoonete ilu ja valu

  • Kirjutas Heleri Lakur

F. R. Kreutzwaldi 33 asuv kinnistu on korduvalt ümber ehitatud elumaja. 2009. aastal toimus kagupoolses korteris põleng, sellest ajast on aknad laudadega kinni löödud. Maja on Eesti ajal Foto: AIGAR NAGEL tuntud kui endise Võru rikkaima elaniku Killomani maja.  FOTOD: Aigar Nagel

TÄNAVAPILT ❯ Võru linna ajalooliselt väärtuslikul F. R. Kreutzwaldi tänaval oleks justkui midagi kaduma läinud.

PILDIGALERII Mööda tänavat jalutades ja sõites vaatavad vastu lagunevana seisvad hooned, kinnilöödud akendega elamud, kus nagu oleks elu ja nagu ei ole ka ning tänav tundub olevat piirkond Võru linnas, mille ääres asuvatel kinnistutel rohkem kui kuskil mujal silte kirjaga „Müüa”. Üldmulje on murettekitav, kuigi jah, on ka üksikuid pärleid. Kuna tegu on Võru vanalinna muinsuskaitseala tsooni kuuluva peatänavaga, siis uurisime Muinsuskaitseameti Võrumaa vaneminspektorilt Mirja Otsalt, mis saab hoonetega, millele on ettenähtud nõuded nii ümberehituse kui ka renoveerimise osas ja kuidas saaksid need omanikud, kellel pole selleks seni jätkunud vahendeid või teadmisi, edaspidi heaperemehelikult käituda oma kinnistute suhtes.

F. R. Kreutzwaldi tänava elamud – kas ise remontida või toetust taotleda?

FOTOD: Aigar Nagel

Palun logi esmalt sisse

Seda lugu näevad täispikkuses ja suurte fotodega ainult Digilehe tellijad.
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada siit.

Kommentaarid   

+7 #1 ka vana träna sees siplev 2018-08-29 11:28
Kas poleks aeg Võru linn ükskord kaasaegselt elamisväärseks linnaks projekteerida? Linnakruntide planeering on justkui keskaegne mälestus maja-majaküljes kinni. See ei taga ei tuleohutust ka stressivaba õhkkonda naabritega, rääkimata veetorude uute vastu vahetamisest, mida tuleks valutult, ilma teelõike sulgemata, teha iga 30 aasta tagant. Tänavad on jäänud kitsaks aga muinsusobjekt peab ikka säilima ja püsti jääma, vaatamata sellele, kuni ükskord kulunud maja maha jäetakse ja see tolmuks pudeneb. Me ei saa igavesti vana träna alles hoida. Kellele see stagnatsioon küll kasulik on, kas mõnele üksikule Läti turistile?
Tsiteeri | ebasobiv
+8 #2 Guest 2018-08-29 15:10
krr ,puudega inimene väljastpoolt Võrut tahaks ka lugeda oma vana kodulinna uudiseid, aga lehe tellimiseks raha pole ja digilehe jaoks ka mitte ... ela nagu kotis. Häbi võiks olla toimetusel niimoodi nöörida...
Tsiteeri | ebasobiv
+15 #3 Piret 2018-08-29 15:43
Kinnistuid soetada oleks paljudel huvi kui poleks seda idiootlikku Muinsuskaitset. Nende nõudmised pole lihtsalt reaalsed.
Paljud majad on ka juba seisus, kus kokkulükkamine on kordi odavam kui taastamine.
Tsiteeri | ebasobiv
+16 #4 Gaili 2018-08-29 15:44
Muinsuskaitse järelikult seisab hea selle eest, et Kreutzwaldi tänav oleks selliseid lagunevaid hurtsikuid täis.
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #5 to vana träna 2018-08-29 15:44
tõesti kahju, et Stalin tööd lõpuni ei viinud. Ainult pool pommitas ja põletas maha.
Narvas viidi tööle lõpule. Ja kui ilus linn on nüüd Narva.
Tsiteeri | ebasobiv
+15 #6 Ülle 2018-08-29 15:44
Eks selles võib süüdistada ka muinsuskaitseam eti, kes on seadnud ületamatud piirangud taastamisele.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #7 Tasuta? Millest siis ajakirjanik elab? 2018-09-04 01:48
Guest kirjutas:
krr ,puudega inimene väljastpoolt Võrut tahaks ka lugeda oma vana kodulinna uudiseid, aga lehe tellimiseks raha pole ja digilehe jaoks ka mitte ... ela nagu kotis. Häbi võiks olla toimetusel niimoodi nöörida...

Raamatukogus peaks lugeda saama, ja TASUTA! Kui Sa peksupealinnas või Etkargradis elad, siis seal vist pole neid "kolka"-lehti..
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD