Menu

Esimene kvoodipagulane lahkus Eestist

Pilt on illustratiivne Foto: Aigar Nagel

Euroopa rändekava alusel on Eestisse ümber paigutatud 89 inimest, nüüdseks on esimene neist Eestist lahkunud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Jaanuaris lahkus siit Iraagist pärit mees, kelle pere elab Eestis edasi. Peale Euroopa rändekava alusel riiki saabunute on Eestist lahkunud ka siin väljaspool rändekava kaitse saanud viieliikmeline Liibanoni pere. Nii Iraagi mees kui ka Liibanoni pere lahkusid Eestist oma kodumaale.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) vanemkomissar Katrin Tammekun nentis, et pagulase staatuse või lisakaitse saanud inimese kodumaale tagasi pöördumises ei ole iseenesest midagi eriskummalist. Igal mis tahes elamisoaga Eestis elaval inimesel on õigus päritolumaale naasta. Samuti võivad rahvusvahelise kaitse saanud inimesed vabalt reisida ja neil ei ole keelatud Eestist lahkuda, kirjutab Eesti Päevaleht.

„Küll peab rahvusvahelise kaitse saanud inimene arvestama, et päritoluriiki naasmisega rahvusvaheline kaitse lõppeb, kuna tema soov tagasi minna kõneleb ohu puudumisest ja oht koduriigis on kaitse andmise alus. Kaitse lõppemine koduriiki naasmisel on üldine rahvusvaheline praktika ja Eesti ei ole siin kuidagi erandlik,” selgitas Tammekun.

Kaitse ei lõppe, kui inimene rändab siit edasi muudesse riikidesse. Ka koduriiki naasnuna saab ta alati Eestisse tagasi tulla, näiteks viisa alusel, ja siin teist korda varjupaika taotleda. „Siis korraldatakse rahvusvahelise kaitse menetlus algusest peale uuesti ja hinnatakse jälle, milline oht inimest päritoluriigis ähvardab,” ütles Tammekun.

Ühtlasi nentis vanemkomissar, et kaitse saajad ei pea oma lahkumissoovi kuidagi põhjendama ja sellepärast ei saa üheselt nimetada, miks keegi otsustab kodumaale naasta. „PPA-le teadaolevalt on lahkujad põhjuseks nimetanud kohanemisraskusi, mis ongi personaalsed,” sõnas ta.

Pealegi on tagasi pöördumine Tammekuni kinnitusel inimeste vaba tahte väljendus ja vajaduse korral saavad nad selleks taotleda abi rahvusvaheliselt migratsiooniorganisatsioonilt IOM-ilt [International Organization for Migration].

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next