Menu

Roolijoodikute osalusega õnnetustes hukkus mullu 13 inimest

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Joobes juhi osalusel toimunud liiklusõnnetustes hukkus eelmisel aastal 13 inimest, kusjuures protsentuaalselt jääb see Euroopa Liidu keskmisele tasemele.

Maanteeameti teatel seostatakse Euroopa Liidus joobes juhtimisega 25 protseti kõigist hukkunutega liiklusõnnetustest. Eestis oli möödunud aastal see näitaja 27 protsenti. Kokku toimus 2017. aastal Eestis 182 liiklusõnnetust joobes juhi osalusel, kus hukkus 13 ja sai vigastada 236 inimest.

„Juba 0,2 mg/g alkoholi veres mõjutab sõidukijuhi juhtimisvõtteid ja 0,5-promilline joove tõstab fataalsesse liiklusõnnetusse sattumise riski lausa viiekordseks. Selle aasta esimese kolme kuuga on järelevalve käigus tabatud üle 1100 juhi, kelle joove oli 0,5 promilli ja enam.Sellise joobe tekkimiseks piisab 85 kilogrammi kaaluval mehel kahest neljaprotsendilise kangusega pooleliitrisest õllest,“ tõi välja ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.

Maanteeameti tellitud uuringu tulemused näitavad selgelt, et alkoholi mõju alahinnatakse tegelikkusest palju väiksemaks. Kui pits viina tekitab 85 kilogrammi kaaluval mehel 0,21-promillise alkoholisisalduse veres, siis kui kõrge alkoholisisalduse tekitab viieprotsendilise kangusega pooleliitrine õlu, teadis vaid 18 protsenti meestest. Nad oskasid vastata, et tekib 0,33-promilline joove. Pea kolmandik vastajatest arvas, et alkoholi sisaldus veres on madalam.

Rahvasuus levinud müüdid, nagu oleks alkoholi lagundamisprotsessi võimalik forsseerida magades, sportides, saunas või külma duši all käies, energiajooki või kohvi juues, ei pea tegelikkuses paika. Vaid viis protsenti alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95 protsenti tööst teeb ära maks. Autorool ja alkohol ei kuulu kokku – alkohol püsib organismis arvatust palju kauem ja alkoholi väljumist organismist ei saa inimene ise kuidagi kiirendada.

„Inimesed eksivad alatasa ja nii ka liikluses. Eksimused sagenevad, kui inimene ei taju ümbritsevat selgelt. Alkoholi pruukinud juhid eksivad keskmiselt sagedamini, sest hindavad ümbritsevat valesti ja ei jõua liikluses toimuvale õigeaegselt reageerida. Seepärast ei käi alkohol ja juhtimine kokku,“ ütles politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo.

Maanteeameti ennetuskampaania „Ka vähe on liiga palju“ kestab esmaspäevast 1. juulini. Kampaania eesmärk on liiklejatele teadvustada, et ka väike kogus alkoholi ei ole sõidukijuhtimise seisukohalt lubatud ning tegeliku kainenemiseni kulub arvatust rohkem aega. Kampaaniaperioodil kasutatakse mitmetes toitlustuskohtades joogiklaasialuseid, millel oleva informatsiooni järgi saavad inimesed arvutada, kui kaua võtab kainenemine aega. Koostöös Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži tudengitega on valminud Alkokalkulaator, mis on allalaaditav Android telefonidele.

15 PÄEVA ENIMLOETUD