FOTO: Aigar Nagel
Euroopa Liit peab toetama Ukrainat nii kaua kui vaja selle võitluses Venemaa sissetungi tagasilöömisel, ütles ühenduse välispoliitikajuhi kohale kandideeriv Kaja Kallas teisipäeval kuulamisel Brüsselis.
"Olukord lahinguväljal on keeruline. Ja seetõttu peame me töötama iga päev. Täna, homme ja nii kaua kui vaja ning nii suure sõjalise, finants- ja humanitaarabiga kui vaja," ütles Kallas seadusandjatele.
Venemaa terava kriitikuna rahvusvahelist tuntust kogunud 47-aastane Kallas vajab parlamendilt rohelist tuld, et võtta amet üle Josep Borrellilt ning asuda juhtima ühenduse välispoliitikat. Samas on Kallase ametisse saamine väga tõenäoline, kuna teda soovivad sellel kohal näha EL-i liidrid.
Ta on üks kuuest määratud asepresidendist Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni uues komisjoni koosseisus. Kallas vastab seadusandjate küsimustele teisipäeval, mil saab ümber nädal aega kestnud kuulamiste protsess.
Kallase sõnul peab ühenduse toetusega kaasnema selge tee Ukraina liitumiseks Euroopa Liiduga. Ta ütles, et see, mille nimel me siin võitleme, on Euroopa julgeolek ja euroopalikud väärtused.
Brüssel avas liitumisläbirääkimised Kiieviga juunis, saates sellega sõjast räsitud riigi pikale teekonnale liikmesuse suunas, asi, mida Venemaa püüab kõigiti takistada.
Euroopa on kulutanud suurusjärgus 118 miljardit eurot Ukraina toetamiseks pärast Venemaa sissetungi 2022. aasta 24. veebruaril. Ühendriikide panus on olnud ligi 85 miljardit eurot, selgub Saksamaa uuringuasutuse Kieli instituut andmetest.
Borrell lubas laupäeval ühenduse vankumatut toetust Ukrainale, tegu oli esimese kõrgetasemelise EL-i ametniku külaskäiguga Kiievisse pärast Donald Trumpi valituks osutumist USA presidendivalimistel.
Trumpi naasmine Valgesse Majja on suurendanud pingeid ja ärevust nii Ukrainas kui Euroopas tervikuna, sest vastne riigipea võib lõpetada Washingtoni abi Kiievile Vene agressiooni tõrjumiseks.