Algavad kood/Võru ehk tulevase programmeerimiskooli ehitustööd

Algavad kood/Võru ehk tulevase programmeerimiskooli ehitustööd

Võru linnavalitsus ja Semuehitus OÜ sõlmisid reedel Võrus Tartu tänav 25 pangahoone rekonstrueerimistööde ehituslepingu, mis on järjekordne teetähis Võru maakonna keskusesse loodava programmeerimisõpet pakkuva kooli kood/Võru saamisloos. 

Ajaloolist pangahoonet ootavad ligikaudu üheksa kuu jooksul ees erinevad ehitustööd sihiga avada järgmise aasta sügisel kood/Võru nime kandev tehnoloogiakool. Kooli avaaktus toimub järgmise aasta 13. septembril. Esimesel aastal plaanitakse kooli vastu võtta ligikaudu 50 õpilast.

Programmeerimiskooli kood/Võru koolipidaja on Tuleviku Tehnoloogiaharidus MTÜ, mille asutajateks ja eestvedajateks on Eesti iduettevõtlusmaastikul tuntud ettevõtjad. Sarnane kool loodi Jõhvi linna 2021. aastal. Programmeerimiskooli tegevuse jaoks saab MTÜ linnalt otsustuskorras tasuta kasutamiseks ligi 900 ruutmeetrit pinda.

Kooli tegevuse tarbeks rekonstrueeritakse endise pangahoone kolmas ja neljas korrus, kuhu muuhulgas tuleb avar õpperuum, puhkeala ja avatud köök. Põhjalikult renoveeritavast teise korruse saalist kujuneb seejuures esindussaal, kus kood/Võru sündmuste kõrval avaneb Võru linnal võimalus oma tänu- ning tunnustusürituste korraldamiseks. Välja ehitatakse ka pööningukorrus, kus paikneb veel kaks väiksemat õppe- ja koosolekuruumi. Pangahoone ruumide rekonstrueerimise lepinguline maksumus on 1,52 miljonit eurot.

Ehitusprojektis on arvestatud tänapäevaseid energiatõhususe eesmärke, puudega inimeste erivajadustest tulenevaid nõudeid ehitisele ning teisi mugavaks õppetööks vajalikke tingimusi.

“Kindlasti soovime ehituse käigus säilitada ja taastada ka hoone algupärase stiili,” ütles Võru linnapea Kalvi Kõva. “Võib öelda, et kooli tulevased õppurid saavad endale igati põneva õpikeskkonna, kus omavahel kohtuvad ajalooline ja moodne lähenemine,” lisas ta. 

Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) sektor on Eestis jätkuvalt üks kõige kiiremini kasvavaid, ent õppimisvõimalused selles valdkonnas on nii Võru maakonnas kui ka üldisemalt Kagu-Eestis olnud seni piiratud. Viimane Kutsekoja IKT valdkonna tööjõu- ja oskuste vajaduse uuring tegi järelduse, et kõik majandussektorid ning avalik sektor kokku vajavad igal aastal juurde üle 2600 uue IKT-spetsialisti.

Arenduskeskuse juhatuse liikme Tiit Tootsi sõnul toob kooli loomine kaasa muutuse siinses haridus- ja tööelus. Programmeerimisoskusi võivad Tootsi sõnul omandada väga erineva vanuse ja haridusliku taustaga inimesed: “Õppida soovijad võivad olla nii linlased kui ka maapiirkonna elanikud ning kool võiks sobida nii värskele koolilõpetajale kui ka karjääripöörde kaalujale.”

Samuti loodab arenduskeskuse juhatuse liige, et tänu kood/Võrust võrsuvatele spetsialistidele ja väärt tööjõule suureneb aja jooksul ka IT-valdkonna ettevõtjate motivatsioon asuda Võru maakonnas tegutsema.

Eelduslikult asub Võrru õppima ka selliseid inimesi, kellel elukoha ja kooli vahel igapäevaselt liikumine ei ole otstarbekas. Seega luuakse lisaks õppehoonele ka majutuskohad. Võrumaa Arenduskeskuse juhi sõnul on juba praegu näha, et huvi kooli vastu on oluliselt laialdasem ja ei piirdu Kagu-Eesti või Võru maakonna inimestega. “Me otsisime seoses gümnasistidele suunatud programmeerimise e-kursusega õppekeskkonna testijaid ning nägime, et kandideerijate seas oli kohalikke ja inimesi kaugemalt võrdselt,” ütles Toots.

Riigihankega on linnavalitsus leidnud tööde teostaja F. R. Kreutzwaldi tänav 16 asuva spordikooli hoone ruumide rekonstrueerimiseks. Renoveeritakse ja sisustatakse kahe korruse ruumid, kus saab olema paarkümmend majutuskohta. Õpilaste elamistingimused tubades sarnanevad ühiselamu omadega – igas toas mitu voodikohta, ühisköök, ühised pesuruumid ja tualetid. Ehitus algab 2025. aasta alguses. Tööde maksumus on 263 020 eurot ja neid hakkab teostama GartnerGrupp OÜ.

Spordihoone välisilme

Spordihoone välisilme FOTO: Lota Vana


Kuigi loodav ühiselamu on mõeldud peaasjalikult programmeerimiskooli õpilaste majutamiseks, saab vajadusel ruume kasutada ka ühiselamut haldav Võru spordikool. “Ühiselamuga samas majas ja vahetus läheduses asuvad mitmed sportimisvõimalused, mis toetavad kindlasti õppurite teadmiste omandamist. Samas annab see ka spordikoolile potentsiaalse lisavõimaluse näiteks suvisel ajal võistlustel osalejaid võõrustada,” ütles Kalvi Kõva.

Majutusruumid enne renoveerimistööde algust FOTO: Lota Vana

Majutusruumid enne renoveerimistööde algust FOTO: Lota Vana



Projekt „Kood/Võru programmeerimiskooli rajamine ja IT-valdkonna edendamine“ viiakse ellu Võrumaa Arenduskeskuse, Võru linna ja MTÜ Tuleviku Tehnoloogiaharidus koostöös. Partneritena löövad projektis kaasa MTÜ Võru HUUB ning Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskus Ewers. Projekti, mille kogumaksumus on 3 199 121 eurot, kaasrahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”.

Sama projekti raames arendatakse välja ka programmeerimise e-kursus, mida hetkel testitakse. “E-kursuse saavad tasuta läbida gümnaasiumiealised noored, kes õpivad Võru maakonna gümnaasiumites või EWERSis,” ütles Tiit Toots.

E-kursuse käigus on õppuritel võimalik omandada programmeerimisõppe alusteadmised eesmärgiga propageerida programmeerimise eriala. Demoversiooniga saavad tutvuda kõik huvilised juba 29. novembril Võru maakonna HaridusFestil.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD