Kohtunike ühing nõuab justiits- ja digiministeeriumilt, et riik maksaks kinni seoses osade kohtute sulgemistega teistesse kohtumajadesse tööle minema sunnitud kohtunike töölesõidu.
Kohtunike ühingu hinnangul on kohtusüsteemile riigi seatud kärpeettepanekud ebamõistlikud ja võivad ohtu seada õigusemõistmise toimimise ning peab kahetsusväärseks, et 2 miljoni euro kärpenõude tõttu tuleb sulgeda kohtumaju. Kärpeplaan nägi ette kogu kohtute selle aasta eelarvest kärpida 5 protsenti, mis on umbes 2,1 miljonit eurot.
„Seoses sellega on tekkinud olukord, et suletud kohtumajade endised kohtunikud on sunnitud tööle asuma teistesse kohtumajadesse. Kuigi formaalselt võib tegu olla sama maakohtuga, on see kohtunikele kaasa toonud olukorra, kus nad peavad tööülesannete täitmiseks läbima pikki vahemaid ja kandma ise sellest tulenevaid sõidukulusid,” märkis Eesti Kohtunike Ühingu esimees Anu Uritam justiits- ja digiministrile Liisa Pakostale läkitatud kirjas.
Sellised arengud ei olnud Uritami sõnul kohtunikele ette nähtavad ajal, mil nad kohtuniku ametisse astusid.
Kohtunike ühing juhtis ministeeriumi tähelepanu, et kui kärpeplaanide tulemusena peavad kohtunikud hakkama tööülesannete täitmiseks sõitma elukohast kaugel asuvatesse kohtumajadesse, tuleb riigieelarvest tagada raha nende ametiväärikusele vastavaks ja turvaliseks liiklemiseks.
Kohtute haldamise nõukoda andis möödunud aasta detsembris justiitsministrile nõusoleku ühendada 1. jaanuarist Tartu maakohtu Võru ja Põlva maja ning alates 30. juunist Pärnu maakohtu Pärnu kaks kohtumaja.
Nõukoda palus justiitsministeeriumil ka ette valmistada seisukohad märtsikuiseks istungiks, et arutada Jõhvi kohtumaja sulgemist ühe võimaliku kärpevariandina 2026. aastal.