Siseministeerium soovib tuleva aasta sisserände piirarvu kaheks jagada

Pilt on illustratiivne FOTO: VT

Siseministeerium on saatnud kooskõlastusele eelnõu, millega soovib jagada tuleva aasta sisserände piirarvu poolaastate vahel kaheks.

Tuleva aasta sisserände piirarv on 1315 inimest ehk 0,1 protsenti Eesti alalisest elanikkonnast. Siseministeerium on saatnud kooskõlastusele eelnõu, mille kohaselt antakse tuleva aasta esimeses pooles ehk kuni 30. juunini 657 elamisluba ning teises poolaastas veel 658 elamisluba.

Eelnõu seletuskirja kohaselt on eesmärk kehtestada 2019. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus selleks, et tagada sisserände piirarvu ühtlasem ja õiglasem jaotus kogu aasta jooksul.

Välismaalaste seaduse kohaselt kehtestab valitsus aastase sisserände piirarvu, mis reguleerib töö- ja ettevõtlusrännet kolmandatest riikidest. Seaduse kohaselt ei tohi sisserände piirarv ületada aastas 0,1 protsenti Eesti alalisest elanikkonnast. Sisserände piirarvu arvestusse kuuluvad  töötamiseks, ettevõtluseks ja välislepingu alusel antavad tähtajalised elamisload.

Sisserände piirarvu alla ei kuulu Euroopa Liidu liikmesriigi kodanikud, Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi kodanikud ja Šveitsi kodanikud.

Samuti ei kohaldata tähtajaliste elamislubade korral sisserände piirarvu abikaasa ja lähedase sugulase juurde kolimiseks, Eestis õppimiseks ja teadustöö tegemiseks, Ameerika Ühendriikide kodanikele ning Jaapani kodanikele. Piirarvu alla ei arvestata ka välismaalasi, kellele antakse tähtajaline elamisluba püsivalt Eestisse elama asumiseks, töötamiseks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erialasel ametikohal, töötamiseks iduettevõttes või õppejõuna.

Lisaks on piirarvu erisus loodud ka välismaalastele, kellele antakse tähtajaline elamisluba ettevõtluseks suurinvestorina või seoses iduettevõtlusega. Tänavu juulis jõustunud välismaalaste seaduse muudatuse tulemusena ei arvestata sisserände piirarvu alla ka välismaalasi, kellele antakse tähtajaline elamisluba töötamiseks tippspetsialistina.

Sisserände piirarv ei puuduta rahvusvahelise kaitse taotlejaid ega Euroopa rändekava alusel Eestisse ümberpaigutatavaid kaitset vajavaid inimesi.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD