Surmaga lõppevate liiklusõnnetuste arv Eestis tõusis üle EL-i keskmise
Euroopa Komisjoni täna avaldatud andmete kohaselt kasvas liiklussurmade arv Eestis eelmisel aastal 29% võrra ehk 58-lt 75-le miljoni elaniku kohta. Ka kogu ELi lõikes on olukord murettekitav liiklussurmade arvu vähenemine aeglustus ELis eelmisel aastal märkimisväärselt (-2%), võrreldes märksa järsema vähenemisega viimasel kümnendil (keskmiselt -6%).
Kuigi viimase kümnendi jooksul kokku on liiklussurmade arv oluliselt vähenenud – 2001. aasta 146-lt 2010. aasta 58-le (miljoni elaniku kohta) ehk kokku 61%, on viimase aasta jooksul olukord järsult halvenenud. Ka teistes ELi liikmesriikides, nagu Saksamaa ja Rootsi, kus liiklusohutusalased näitajad on seni olnud head, on liiklussurmade arv märgatavalt suurenenud. Endiselt on probleeme mootorratturitega, kellega seotud liiklussurmade arv ei ole rohkem kui kümnendi jooksul vähenenud.
ELi transpordivolinik Siim Kallas: „Sellised tulemused sunnivad tegutsema. Liiklussurmade arvu vähenemine on aeglustunud viimase kümnendi madalaima tasemeni. Ikka veel saab Euroopa teedel iga päev surma 85 inimest. See on vastuvõetamatu. Peame mitmekordistama jõupingutusi ELi ja liikmesriikide tasandil, et saavutada eesmärk vähendada liiklussurmade arvu 2020. aastaks poole võrra. Saadan kõigi liikmesriikide asjaomastele ministritele kirja, et paluda teavet 2012. aasta riiklike liiklusohutusalaste järelevalvekavade kohta. Tahan olla kindel, et isegi praegusel majanduslikult raskel ajal ei vähendata jõupingutusi liiklusohutuse edendamiseks. ELi tasandil kavatseme 2012. aastal keskenduda mootorratturite surmaga lõppevatele liiklusõnnetustele, et muuta senist suundumust ja tagada liiklussurmade vähenemine.
ELi liiklusohutuse tegevuskava (2001–2020) raames on viimasel kümnendil saavutatud suurt edu. Liiklussurmade arv vähenes peaaegu 45% ja päästa suudeti rohkem kui 125 000 elu.
Liiklussurmade arv vähenes ELis keskmiselt 6% aastas. Mõnel aastal vähenes surmaga lõppenud õnnetuste arv isegi 11% (2010. aastal). Eesti keskmine oli 10% aastas.
BNS