Politsei palub pöörata senisest rohkem tähelepanu laste turvalisusele

Politsei palub kõikidel inimestel pöörata suuremat tähelepanu laste turvalisusele ja ennetada olukordi, kus lapsed võiksid ohtu sattuda.

„Lastekaitsepäev on hea võimalus seda meelde tuletada, kuid kindlasti peab niisugust hoolimist ja märkamist üles näitama iga päev ja kogu aeg,“ ütles politsei- ja piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakonna juhtivspetsialist Pille Luiga.

Suvevaheaja alguses on paslik meelde tuletada, et lapsi liigub tänavatel märksa rohkem ja kõigi valvsus ja hooliv suhtumine peaks oluliselt suurenema. „Kui lapsed ületavad sõiduteed vales kohas või keelava fooritule ajal, siis on igal täiskasvanul asjakohane püüda lastega kontakteeruda ja neile selgitada, kui ohtlik selline tegevus on,“ tõi Pille Luiga näite.

„See tähendab muuhulgas ka seda, et kui kaupluses märgatakse, et alaealised püüavad osta sigarette või alkoholi või paluvad seda enda eest tegema kellegi täiskasvanu, siis ei tohiks sellest mööda vaadata ja tähelepanuta jätta. Ka kassajärjekorras seistes tuleks niisugustes olukordades teha müüjale või kassapidajale märkus, kui ta unustab isikut tõendava dokumendi alusel ostja vanust kontrollida. Avalikus ruumis ei kujuta selline käitumine endast ka märkusetegijale ohtu, vastupidi, see näitab valvsust ja tähelepanelikkust ning kodanikuvastutust,“ kinnitas Luiga.

Tervikuna püsib alaealiste poolt toime pandud kuritegude arv võrreldes eelmise aastaga samal tasemel, kuid väärteod on see-eest pigem kasvanud. Peamisteks alaealiste poolt toime pandud kuritegudeks on vargused ja kehaline väärkohtlemine ning väärtegudeks alkoholi- ja tubakaseaduse, aga ka liiklusseaduse rikkumised.

Arvestades süütegude statistikat peab politsei praegu kõige olulisemaks lastega seotud teemadeks, millele ennetustegevuses erilist tähelepanu pöörata: liiklust, vägivalda, varavastaseid süütegusid ja sõltuvusainete tarvitamist. Lisaks toetatakse ja viiakse ellu uppumissurmade ennetamise, tähtsa isikliku dokumendi väärkasutamisega seotud ja interneti ohtudest tulenevaid ennetustegevusi.

Sel aastal viis politsei esmakordselt läbi riikliku teavituskampaania „Sekkumata jätmine tuleb ringiga tagasi“ ning alustatud on mitmete suurprojektide läbiviimist. Üheks selliseks näiteks on kohtinguvägivalla projekt, mille eesmärk on tõsta noorte teadlikkust lähisuhtevägivalla ilmingutest, ohtudest ja abi otsimise võimalustest. Projekt toimub koostöös sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna, Eesti Seksuaaltervise Liidu, MTÜ-ga Eluliin, Eesti Lastekaitse Liidu, Eesti Naiste Varjupaikade Liidu ja üle-eestilise lasteabitelefoniga 116 111.

bns


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD