Naistearstid leiavad neljapäeval sotsiaal- ja justiitsministeeriumile saadetud pöördumises, et suitsetavate rasedate karistamise idee on läbi mõtlemata ja toob soovitud kasu asemel pigem kahju, kirjutab Eesti Päevaleht.
„Milline võiks olla kasu tulevasele lapsele, kelle huvisid antud seadusemuudatus kaitseb, sellest, kui tema
ema saab vanglakaristuse või rahalise karistuse?” seisab Eesti naistearstide seltsi, Eesti ämmaemandate ühingu ja Eesti seksuaaltervise liidu nimel saadetud arvamuses.
Ka karistus mõjutab loodet. „Raseduse ajal esineb riskeerivat tervisekäitumist neil, kel on ka muid riskitegureid: perevägivald, teismeliseiga, kehv majanduslik olukord. Riskikäitumist on võimalik vähendada vaid hoiakute muutmisega, mis põhinevad tõenduspõhisel informatsioonil. Rahatrahv või vangistus halvendavad ema ja pere olukorda veelgi,” selgitavad arstid.
Ühtlasi lisavad meedikud, et otsest põhjuslikku seost tervisehäire ja kahjuliku harjumuse vahel on peaegu võimatu tõendada, kuna mõju avaldavad ka muud tegurid. Samuti kritiseeritakse sätte ülimalt abstraktset sõnastust. Näiteks on karistatav „aine” manustamine, aga jääb ebaselgeks, mida selle „aine” all mõistetakse, kirjutab Eesti Päevaleht.
Naistearstide seltsi presidendi Made Laanpere sõnul on nad palju suuremas mures selle pärast, et Eesti pole siiani astunud samme inimeste kaitsmiseks perevägivalla eest ja et ei ole nähtud vajadust lisada karistusseadustikku sellekohast paragrahvi. „Jätkuvalt pisendatakse perevägivalla tagajärgi ja ignoreeritakse kõiki Euroopa Liidu soovitusi. Sellest ei ole suitsetava raseda kõrval üldse räägitud, ehkki see puudutab oluliselt suuremat osa elanikkonnast ja mõjutab meie ühiskonda mõõtmatult rohkem,” sõnas Laanpere.
Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja sõnul ministeerium alles kujundab oma seisukohta. Eelnõu töötas välja justiitsministeeriumi koostatud töö- rühm, mida juhtis Tartu ülikooli professor Jaan Sootak. Poliitikutest kuulus rühma Marko Pomerants.
vuih vastik :p :p