Menu

Kellakeeramise lõpetamine võib tähendada aastaringset talveaega

  • Kirjutas BNS

Võrumaa Teataja

Riigikogu Reformierakonna esimees Jürgen Ligi hoiatab, et kellekeeramisest loobumine võib lõpuks tähendada aastaringsele talveajale üleminekut.

"Erakordselt halb mõte on rääkida kellakeeramise lõpetamisest, ütlemata, mis oleks uus aeg," kirjutab Ligi sotsiaalmeedias. "Siit ähvardab aastaringne talveaeg, mis tähendaks, et juba augustis hakkab pimenema pärast kella 20 ja juunis tõuseks päike kella 4 asemel kell 3."

"Pikka aega varane valgus on unele igal juhul halvem kui mõnepäevane kohanemine kella nihutamisel, aga tõeliselt suur oleks kaotus pimeda hilissuve ja sügise kujul," selgitab Ligi. "Ka autosõit on valges palju lihtsam ja ohutum, aga suurim kaotus talveajast oleks äralõigatud vaba aja valikud ja rattahooaja lõppemine juba septembris."

"Seega on halvim lahendus üldse aastaringne talv, mis terendab sellise küsimusepüstitusega. Kellakeeramine on sellest nii palju etem, et teema pidanuks parem tõstmata jääma. Aga jah, keeramiseta suvi ehk aastaringi õhtu poole nihutatud valge aeg oleks kõige parem. Seda tulekski siis välja pakkuda," märgib Ligi enda postituses.

Soome on võtnud eesmärgiks mõjutada Euroopa Liitu loobuma suveajast ja sellega seotud kellakeeramisest. Soomlased andsid eelmisel aastal käima tõmmatud algatuse toetuseks üle 70 000 allkirja.

Soome transpordi- ja kommunikatsiooniministri Anne Berneri sõnul on valitsuse siht loobuda suveajale üleminekust kogu EL-is üheskoos. Ükski EL-i riik ei saa üksi kellakeeramisest loobuda – see peab sündima kõigi 27 liikmeriigi ühise otsusega.

Soome parlamendikomitee on välja selgitanud, et kellakeeramine põhjustab unehäireid, kahandab töövõimet ning võib viia ka tõsiste terviseprobleemideni.

Kommentaarid   

+13 #1 Guest 2018-07-16 23:50
miks talveaeg,mitte suveaeg mis ikka normaalne oleks aga EUROOPA LIIT ju ei luba,kas tohib enam sammugi astuda,kui pole SEALT luba?
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #2 Inimese tervis 2018-07-17 11:13
See pinge jääb kui jäädakse suveajale.Need kellele kellakeeramine mõjub,ongi need kelle siseorganid vajavad rahu ja ei saa varam tõusta. Uni on inimes eluea pikendus.Iga inimene ärkab üles,kui tal on seda kindlasti vaja varem,aga mitte range reziimi järgi
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #3 Naljakas 2018-07-19 16:34
Ammust aega on kirjas, et siis, kui päike asub kõige kõrgemal taevas on kell just 12. Sellele on kõige lähemal nn "talveaeg". Miks me peaksime keskpäevale teise aja leidma? Kas on jumala poolt määratud, et tööpäev algab just kell 8? Mis takistab ettevõtetel alustada tööpäeva näiteks kell 7 - see vastaks kenasti meie senise "suveaja" töö algusele
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #4 neandertaal 2018-07-29 18:04
Kuskohas see ammust ajast kirjas on?
Ja kui sa nüüd hästi järgi mõtled, siis saad isegi aru, et kell 12 ei ole inimeste ärkveloleku aega arvestades mingi keskpäev. Sa ei tule ju kell 6 üles ega lähe kell 18 magama. Aastaringset vööndiaega on Eestis mõned aastad proovitud ja see ei teinud inimestele midagi head. Õnneks on Euroopas mitmeid riike, kes pole mingil juhul nõus kellakeeramises t loobuma kui peab vööndiaega jääma, seega see üldine "talveaeg" tegelikkuses meid ei ähvarda.
Tsiteeri | ebasobiv
-1 #5 tead 2018-09-24 12:26
tead mine sa ka persse sitane lont,talveajale ja kõik !
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

Viimase hetke pakkumine

15 PÄEVA ENIMLOETUD