Tänuõhtusöögile olid oodatud koolikokad ja Võru maakonna omavalitsuste esindajad, kes on aidanud kaasa haridusasutuste toitlustuses mahetooraine osakaalu suurendamisele. Õhtu peakokaks oli Kaspar Karjus metsarestoranist Ürg. Foto: Aigar Nagel
Neli aastat tagasi algatasid Võru maakonna omavalitsused mahetooraine kasutuse suurendamise haridusasutuste toitlustuses. Eesmärk oli saavutada 2024. aasta lõpuks 20protsendiline mahetooraine osakaal, mis on nüüdseks saavutatud. Selle tähistamiseks toimus möödunud neljapäeval Antsla gümnaasiumis tänuõhtusöök, kus valmistati koos torti ning rõhutati erinevate tegurite võtmerolli mahetoidu eduloos.
Mahetoidu juurutamine Võrumaa koolides ei ole märkimisväärselt tõstnud toidukulusid, kuna riiklikud toetused ja kohaliku tooraine soodsam hind on andnud oma panuse. Samuti on mahetooraine kasutamine toonud kaasa väärtushinnangute muutuse kogukonnas. Siiski on laste maitse-eelistuste kohandamine uutele roogadele olnud mõnikord väljakutseterohke. Näiteks võeti katsetuste käigus kasutusele odrakruubiroog orsoto, mis lastele kohe ei meeldinud, kuid üldiselt on muudatuste vastuvõtt ajaga oluliselt paranenud.
„Need neli aastat on olnud keerulised,” tõdes Võrumaa arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. „Kogu selle protsessi võtmeisikud on olnud kokad, kes on algatusega kaasa tulnud ning kelle töö määrab, milline toit jõuab haridusasutustes lauale. Praegu võime uhkusega öelda, et kõik meie omavalitsustele kuuluvad haridusasutused on eesmärgi saavutanud,” on Toots rahul.
Mahetoidu algatus on hoogustanud ka piirkonna ettevõtlust. Obinitsa rajatakse aiasaaduste väärindamiskeskus, mis parandab kohaliku tooraine kättesaadavust ja tootmisvõimekust. Keskus alustab tegevust 2025. aastal ning pakub võimalusi nii haridusasutustele kui ka kohalikele tootjatele.
Rõuge vallas alustati vallavanem Britt Vahteri sõnul mahetoiduprojektiga juba 2018. aastal. Praeguseks sööb 485 last valla haridusasutustes mahetoitu. Projekti edukust on tunnustatud ka kohalike õpilaste kiitusega, kelle sõnul on koolitoit maitsev ja tervislik. Peale selle rajati Varstu kooli juurde viljapuuaed, et parandada kohaliku tooraine kättesaadavust.
Mahetoit aitab vähendada keskkonnakahju, hoida mulla ja vee puhtust ning tagada tervisliku toidu kättesaadavuse ka tulevastele põlvkondadele. Algatuses on kombineeritud avaliku ja erasektori koostöö, mille käigus tehakse jätkuvalt jõupingutusi teadlikkuse tõstmiseks ja mahetooraine parema kättesaadavuse tagamiseks.
Oktoobri seisuga on Võru maakonna omavalitsuste 39 haridusasutust mahetooraine kasutamisega mahetoitlustuse ökomärgi 20–50 protsendi tasemel. Ökomärgi on saavutanud ka üks erakool, Väike Werrone kool. Uuel aastal lisanduvad ka riigikoolid, kelleks on EWERS ja Võru gümnaasium.