Üheksa aasta jooksul on Võru varjupaigast sõbrakuul uude kodu läinud 85 kassi. Neile lisandub neli tänavu kodu leidnud nurrumootorit. Foto: Aigar Nagel

Sõbrakuu kampaania on koju aidanud neli Võru kiisut

Üheksa aasta jooksul on Võru varjupaigast sõbrakuul uude kodu läinud 85 kassi. Neile lisandub neli tänavu kodu leidnud nurrumootorit. Foto: Aigar Nagel


Kümnendat aastat järjest korraldab Varjupaikade MTÜ sõbrakuu kampaaniat „Sõpra tunned sabast!”. Rekordaastal läks veebruaris Võrus uude koju suisa 19 hiirekütti. Sel aastal on kahe esimese nädalaga oma käpad koju sättinud neli pehmikut.

40 + 8 ootajat

Varjupaikade MTÜ Võru varjupaiga juhata Relika Rehemets täpsustab, et nad on ettevõtmises osalenud kogu kümneaastase kampaaniaaja jooksul. „Oleme üks osake meie Varjupaikade MTÜst. Kuna varjupaikades üle Eesti on väga palju koduta kasse, siis meie sõbrakuu kampaania keskendub vaid kassidele. Üheksa aasta jooksul on Võru varjupaigast sõbrakuul uude kodu läinud 85 kassi.”

Neile lisandub neli tänavu kodu leidnud nurrumootorit. Sel kuul on Võrus oma peremehe saanud kaks truud kutsatki. 19. veebruari seisuga on Võru varjupaigas oma pererahva ootel 40 kassi ja kaheksa koera.

Käik loomaarsti juurde

Kevadel saabuva „kassiuputuse” osas märgib Rehemets, et esimesed kevadised kassipojad hakkavad tänavatele sündima juba märtsis. „Meie hoole alla hakkavad nad saabuma aprillis ja mais. Siis on nad juba natuke suuremad, neid märgatakse ning teatatakse varjupaika. Kassipojahooaeg kestab terve suve, sageli sügiseni välja.”

Kahjuks tähendab see suurt koormust varjupaikadele. Nii kutsub Rehemets kõiki loomasõpru üles steriliseerima ja kastreerima oma lemmikloomi. „Sel moel saame vältida soovimatuid pesakondi ning aidata vähendada hulkuvate kasside arvu.”

Ta möönab, et Võru linnas ja maakonnas ei ole ajaga välja joonistunud seda ühte ja eriliselt probleemset „kassivabriku tootmisala”. „Võrumaa on suur ja kindlat paika ei ole. Iga aasta on erinev ja piirkonnad on erinevad.”

Vallaametnik annab heakskiidu

Kohaliku omavalitsuse keskkonnaspetsialistide jaoks on Rehemetsal varuks vaid kiidusõnu. „Nad on tublid – mõtlevad kaasa ja koos püüame lahendusi leida. Ma olen kõikide omavalitsuste keskonnaspetsialistidega suhelnud, kellega meil on lepingud. Mitu pead on ikka mitu pead ja koos leiame probleemsest olukorrast väljapääsu!”

Siinse varjupaiga juht märgib, et tihti toobki vallaametnik ise omanikuta looma Võrru kohale. „Ise toomist ikka on. See on ka mõistlik, kuna hoiab kokku vajalikke ressursse ning on keskkonnasõbralik. Kui ametnik sõidab mingil omal põhjusel vallast linna, siis on alati mõistlik tal loom ise varjupaika toimetada.”

Relika Rehemets täpsustab, et väljaspool tööaega või kiirelt abi vajava looma puhul see muidugi ei toimi. Ta lisab, et leitud looma on ise varjupaika toonud ka piirkonna elanikud. „Nad saavad looma mingi aeg enda juures hoida, kuid edasi pole see võimalik ja loom transporditakse varjupaika. Seda muidugi kooskõlastame enne vallaga,” selgitab ta asjade käiku.


Varjupaikade MTÜ sõbrakuu kampaania „Sõpra tunned sabast!” käigus Võru varjupaigast koju liikunud kassid:

* 2016 – 10 kassi,

* 2017 – 5 kassi,

* 2018 – 12 kassi,

* 2019 – 9 kassi,

* 2020 – 5 kassi,

* 2021 – 7 kassi,

* 2022 – 19 kassi,

* 2023 – 12 kassi,

* 2024 – 6 kassi,

* 2025, 19. veebruari seisuga – 4 kassi.


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD