Riigikogu peab taastama Haanja maaomanike õigused

Praegu keskkonnaministeeriumis ettevalmistatavas ja peatselt Riigikokku jõudvas uues looduskaitse seaduses peab Riigikogu taastama Haanja põliste maaomanike õigused. Nimelt on juhtunud seadusandluses kahetsusväärne eksitus, kus Haanja looduspargi territooriumil inimestele tagastatud varem õigusvastaselt võõrandatud maa on langenud uue võõrandamise ja okupatsiooni ohvriks ning nendeks okupantideks on keskkonnaametnikud.


Keskkonnaametnikest võib aru saada – nende töö ja leib on keskkonnaalane tegevus, olemasolevate looduskoosluste kaitse. Arusaadavalt on ka keskkonnaalaselt kõige suuremaks vaenlaseks inimene. Keskkonnatöötajate tegevust kaitseb praegune seadus, mis võimaldab inimestest-maaomanikest teerulliga üle sõita.


Nagu on välja tulnud Haanja rahvuspargiga seoses toimunud avalikest aruteludest, pole Haanja koht, kus seadusandja saaks nii-öelda kirvega lüüa ja Haanja inimene pole see, keda peaks sunniviisil oma kodust välja ajama. Arusaadavalt on Haanja looduspargis suurimaks vaenlaseks inimene, aga tuleb arvestada, et see inimene on reeglina sealsamas sündinud, sealsamas on sündinud tema esivanemad mitmete põlvkondade jooksul ja Haanja ilus loodusmaastik on nende inimeste kujundatud. Haanja põlisperekondade jaoks on olnud ajas lühiajalised nähtused nii nõukogude võim, mis omanikelt viieks aastakümneks maa röövis ja sinna kaitseala lõi, kui ka Eesti Vabariik, mis nõukogude aja regulatsioonid üle võttis.


Ühelt poolt võib mõista looduskaitseametnike soovi Haanja elanikud oma põlistest elukohtadest välja ajada ja nad mujale ümber asustada. Teiselt poolt tuleb aru saada, et kui juba nõukogude võim ei suutnud Haanja elanikke oma elukohtadest välja ajada, siis ei suuda seda ka keskkonnaameti ametnikud, olgu nende seljataga kas või Brüsseli tegelased. Seetõttu on mõistlik lasta Haanja rahval oma põlistes elukohtades elada edasi viisil, nagu seal on elatud, ja selline eluviis seadustada, sest tänu sellele on tekkinud Eestis sedavõrd kaunis looduskeskkond.

Comments  
  0
Haanjamehel täiesti õige jutt. See oli seitsmekümnendate lõpus kui kolhoosist anti raieluba paarikümnele tihule männi palgile, maja remondiks. Kodu lähedalt metsast näitas metsavaht puud kätte, aga vanaperenaine /80 aastane/ tuli ise metsa ja vaatas üle kas on ikka oma talu metsast ja õigest kohast õiged puud.
  +2
Ena Poltimäe alluvad ei oska suhelda inimestega ja tema alluvad täidavad Eesti Vabariigi seadusi valikuliselt.Kommentaarid selle asutuse kohta ajalehtedest kustutatakse. See näitab, et kardetakse hämarate asjade väljatulekut. See ei saa kaua kesta.
  -18
See viha ja sapp siin on asjata. Olen ostnud oma kinnisvara suure raha eest ja pika laenuga, pole midagi niisama saanud. Ei esivanematelt päranduseks ega sinult. Ei tundu loogiline, et inimene peab ennast suureks loodusesõbraks ja samal ajal tahab kogu puidutagavara metsast kohe realiseerida. Kõike head korraga ei saa. Elad ilusal Haanjaamal, järelikult pead leppima teatud piirangutega, mis selle piirkonna omapära kindlustavad.
  +23

Quoting kohalik:

see kaunis looduskeskkond ei tekkinud sinna mitte inimese mõjul, vaid selle mõju puudumisel. siin ongi selle teksti kõige suurem loogikaviga.
nõukaajal polnud metsa võimalik rahaks teha ja põllumajandus jäi soiku. erinevalt nõukogude võimust räägitakse praegu kohalikega läbi ja saab ka õiglast kompensatsiooni, mis ei saa kunagi võrduda 80-aastase metsa kohese maharaiumise maksumuse, vaid ikka aastase juurdekasvu hinnaga. aamen.


----ükski kombensatsioon ei võrdu puidu hinnaga ja esivanemad hoidsid oma metsa ka nõukogude aegu korras, olgugi, et oli riigistatud ja kas arvad, inimene oli selles süüdi. Oled kommunistlike vaadetega muidusööja. Sa naudid seda, mis maaomanikud endale on muretsenud. Osta endale ka õllelöga kõrvalt maatükk ja imetle aga ära siin küll nüüd tarka mängi.Lakud kommuvalitsuse per,,,t, partorg.
  -26
see kaunis looduskeskkond ei tekkinud sinna mitte inimese mõjul, vaid selle mõju puudumisel. siin ongi selle teksti kõige suurem loogikaviga.
nõukaajal polnud metsa võimalik rahaks teha ja põllumajandus jäi soiku. erinevalt nõukogude võimust räägitakse praegu kohalikega läbi ja saab ka õiglast kompensatsiooni, mis ei saa kunagi võrduda 80-aastase metsa kohese maharaiumise maksumuse, vaid ikka aastase juurdekasvu hinnaga. aamen.

 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD