Menu

AJALUGU Jalanõud kestavad, kui neid hoida

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Enn Kahri (õmblusmasina taga) ja Jüri Kirspuu on mõlemad pikka aega kingseppadena töötanud ja tõelised oma ala asjatundjad.

AJALUGU Laupäev, 19. aprill 2008

JALATSID • Võru ainuke jalatsiparandustöökoda on oma asukohas olnud niipalju aastaid, et mujal ei kujuta seda ettegi. Ka Silvi Eksin on seal töötanud juba 26 aastat. Viimased 16 aastat on ta olnud töökoja omanik. Töömehi on töökojas kaks: Enn Kahri ja Jüri Kirspuu. Mõlemad mehed on pidanud kingsepa ametit samuti 26 aastat.

Silvi Eksin ütleb, et vanasti parandati jalanõusid rohkem kui praegu, kuid ka nüüd tullakse kingsepa juurde abi otsima. Talvel on abivajajaid rohkem kui suvel. Mis nüüdisaja jalanõudesse puutub, siis nende kvaliteet on üldiselt vilets. Kindlasti on parema kvaliteediga kallid firmajalatsid, kuid ei müüja ega ka ostja saa kindlalt väita, kust jalanõud pärit. Ka firmajalatseid tehakse osavalt järele.

Kõige rohkem saavad tänaval kannatada saapad. Mitte kulunud kontsades ja taldades pole asi, vaid lumesopas, poris ja puistematerjalides. Silvi Eksiniga vesteldes selgus, et pole vahet, kas talvel soola pannakse või mitte, ikka jäävad valged randid saabastele. Randid võivad ilmuda ka pidevalt märja käes olevatele kingadele ja neid rante ei saa jalanõudelt enam millegagi ära. Ajutiselt aitab viksimine, kuid peagi on randid tagasi. Puistematerjalide vastu ei aita miski, puistematerjali teravad tükid lähevad talla sisse ja neid ei saa sealt kuidagi ära. Jalanõude tallad on aga läbi.

Suvejalanõude hooldamine on lihtsam ja tavaliselt pole need ka nii kallid kui talvejalanõud. Turult ostetud jalanõude kvaliteedis ei saa aga kunagi kindel olla, kuigi mõnikord võib sealtki korralikud kingad saada.

Mõnda kinga ei saagi parandada

Silvi Eksini sõnul on palju selliseid jalanõusid, mida ei saagi parandada. Mõned kingad on mõeldud ainult kuiva ilmaga kõndimiseks. „Näiteks mõned Itaalia päritolu jalanõud, mis on juba nii valmistatud, et ei talu niiskust. Kingadel on papist tallad ja nendega saab käia ainult vaipade peal. Soovitan sellistele kingadele kohe uued tallad alla panna,” lausus ta.

Jalatsiparandus saab oma materjalid Tallinnast. Silvi Eksini sõnul on mõned nahad- liimid jne päris hea kvaliteediga, mõned aga palju kehvemad kui omal ajal. „Teeme kõik, mis meie võimuses. Sageli parandame isegi päris kottadeks kantud jalatseid. Siinkohal on inimestele palve: hoolitsege oma jalanõude eest ja ärge kandke neid viimase võimaluseni katki! Kingi jalga pannes kasutage kingalusikat ja tossudel võiks enne jalga panekut nöörid lahti teha, siis ei sõtku kontsakappe maha. Me ei saa neid enam parandada. Samuti ei peaks ühe jala kinga teise varba otsas jalast tõmbama,” ütles ta.

Jalanõud on kallid, see tähendab, et neid tuleb hoida. Korrapärane määrimine hoiab jalatsite naha pehmena.

Võib-olla on tundub kummaline soovitada, kuid ühe paari kingade asemel võiks olla kaks, siis saab neid vahetada. Jalanõud tahavad puhkust. Päevast päeva ühtedes kingades kõndimine teeb need kiiremini katki. Jalanõudega on nagu pesuga, et tuleb vahetada, soovitas Silvi Eksin. Veel oli jalatsiparandajatel palve, et töökotta toodavad jalanõud oleksid korralikult puhtaks tehtud.

15 PÄEVA ENIMLOETUD