JUHTKIRI Mitte toidupoodi, vaid ARKi

JUHTKIRI Mitte toidupoodi, vaid ARKi

Aasta viimased päevad toovad kaasa tormijooksu ka mujal kui ainult toidupoodides, sest tuhandeid sõidukeid võetakse arvelt maha, et vältida uuest aastast kehtima hakkavat mootorsõidukimaksu. 

Maksureformid kipuvad kaasa tooma nii ootuspärast kui ka ootamatut käitumist. Näiteks seekordne kiire reaktsioon kasutatud autode müügiplatside poolt viitab, et maksukoormus võib ettevõtete strateegiat ja otsuseid märkimisväärselt mõjutada. On selge, et ettevõtted eelistavad riski vältida, sest igasugune lisanduv kulu, olgu see 50 või 200 eurot aastas, on ebameeldiv. Kasutatud autode müügiplatsidel üle Eesti ootab ostjaid tuhandeid sõidukeid, mis on liiklusregistris arvel ning mis nõuavad aastamaksu hoolimata sellest, kui sõiduk müüakse juba uue aasta esimestel päevadel. Kuna lisakulusid ei poolda keegi, siis tormatakse aasta viimastel päevadel sõidukeid maha registreerima.

Mootorsõidukimaksu kehtestamine on väidetavalt osa rohepöörde strateegiast, mis peaks suunama Eesti autoomanikke eelistama väiksema kütusekulu ja väiksema keskkonnamõjuga sõidukeid. Kuid samas ei saa jätta märkimata, et maksude rakendamine vajab hästi läbimõeldud üleminekuperioodi ja selget kommunikatsiooni, et vältida soovimatuid kõrvalmõjusid. Näiteks massiline sõidukite registrist mahavõtmine võib tekitada administratiivset lisakoormust ja viia olukorrani, kus müügiplatsidel seisvate autode täpne seisund ja saadavus muutuvad tarbijatele vähem läbipaistvaks.

Poliitikakujundajad peaksid hoolikalt analüüsima, millised mõjuallikad maksude kehtestamisega kaasnevad ja kuidas need mõjutavad nii lühi- kui ka pikaajalist turu dünaamikat. Uue maksukorra pikemaajaline mõju autoturule jääb esialgu ebaselgeks. Kui esimese kvartali vaikelu võib tunduda loogiline, siis suveks prognoositav müügi taastumine viitab, et maksustamine iseenesest ei sunni inimesi autodest loobuma. Siiski tuleb arvestada, et tarbijate ostujõud ja valikuvõimalused võivad ajapikku muutuda, eriti kui uued maksud lisanduvad olemasolevatele elukalliduse tõusudele.