Sisendite hinnakasv ja maksud suurendavad toidutööstuse ebastabiilsust

FOTO: Aigar Nagel

Toiduainetööstuste suurimaks murekohaks on kehtestatud maksude ja tootmissisendite tõttu tõusvad kulud, mis suurendavad sektoris ebastabiilsust ja tõstavad lõpptoodete hindasid.

"Kogu toiduainetööstuse jaoks on hetkel läbivaks murekohaks üha tõusvad kulud, mille põhjuseks on nii kehtestatud maksud kui mitmete teiste tootmissisendite hinnakasv," ütles Toiduliidu juht Sirje Potisepp neljapäeval ajakirjanikele. "Ootame valitsuselt maksurahu ning ka teatud aktsiiside tagasipööramist, aga täna pole seda kahjuks ette näha."

Mitmed tootjad tõid välja, et lisaks kütuse, elektri, gaasi ning muude logistikakulude tõusule, mõjutab sektoreid ka äsja lõppenud põuane suvi. Kuum ja kuiv ilm avaldas mõju selleaastasele teraviljasaagikusele, mis oli tavapärasest 30 protsenti madalam. See on omakorda kasvatanud teravilja hindasid, mis saab lõpptoodete hindades alles kajastuma. Valio Eesti juhi Maido Solovjovi hinnangul saab sellesuvise põua tõelist mõjuulatust hinnata alles järgmise aasta kevadel.

Ühtlasi on kõigi sektorite jaoks teravaks küsimuseks endiselt ka tööjõupuudus ning sellest tulenev palgasurve. "Hetkel on keskmine palk toiduainetööstuses umbes 7 protsenti madalam kui muudes töötleva tööstuse harudes. See tähendab, et kui tahame mujalt töötajaid üle võtta, siis peame pakkuma rohkem kui see 7 protsenti," ütles Potisepp. Seetõttu vaatavad kõigi sektorite juhid ka välistööjõu poole ning ennustatakse selle osakaalu jätkuvat kasvu.

Kõik see kokku on kasvatanud toidutööstuse kulusid pea kaks korda kiiremini kui müügitulu ja kogukasumit. Kasvu peaasjalikuks pidurdajaks on olnud joogitööstus, mida mõjutab tugevalt kõrgemast alkoholiaktsiisist tingitud aina suurenev piirikaubandus Läti piiril ning soomlasest turistide osakaalu hüppeline vähenemine. Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms nentis, et tõenäoliselt on see trend jätkuv.

Lisaks on kõigi tootjate fookuses eksport ning edukamalt läheb neil, kes suudavad seda kasvatada. "Tänases olukorras pole paljude jaoks aga küsimuseks mitte eksportturgudel laienemine, vaid pigem ellujäämine," ütles Härms. Konkurents on järjest piiriülesem ja tihe, sest kõik Euroopa Liidu riigid soovivad eksportida.

Seejuures nentisid tööstuste juhid ühiselt, et eksportturgudel saab hästi minna neil, kellel läheb kodus hästi. Praegu on olukord aga keeruline, sest kõik Eesti toidutööstused vaevlevad üha kasvavate kulude käes ning leevendavaid tegureid pole hetkel ette näha.

Comments  
  0
Tundub tulevat kehv aeg- selles väga häst minevas riigis!
  0
Ei pea küll ennast prohvetiks, kuid seda võin täpselt ennustada, et järgmised 10 aastat on ka põllumajanduses ikaldus. Seda on olnud juba 10 eelnevat aastat ja tuleb ka 10 järgnevat. Seda võin samuti kinnitada, et ideaalaastat ei tule ja alati on põllumajanduses raske aasta. Ainus, mis läheb suuremaks on põllumehe "till", EGO, maastur, kisa raskuste ees, kasumiahnus....Popsidel hea, nemad saavad suurtöösturite kisa peale ka hinda tõsta. Vaatasin veel ja ei näe põlumehele häid aegu tulemas

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD