Suhtelise vaesuse suurenemine ei tähenda ebavõrdsuse suurenemist

Pixabay

Statistikaameti analüütiku Anu Õmbluse sõnul ei tähenda suhtelise vaesuse suurenemine ilmtingimata sissetulekute ebavõrdsuse suurenemist.

Kuigi Eestis tervikuna suurenes möödunud aastal suhtelise vaesuse määr 1,6 protsendipunkti võrra 22,6 protsendini, siis vanuselises läbilõikes olid muutused erisuunalised. 65-aastaste ja vanemate seas suurenes suhtelise vaesuse määr 6,3 protsendipunkti võrra 47,5 protsendini, siis vähenes see samas kuni 17-aastaste seas 0,6 protsendipunkti võrra 15,9 protsendile ja 16-24-aastaste seas 0,3 protsendipunkti võrra 22 protsendile, selgub statistikaameti andmetest.

Statistikaameti analüütiku Anu Õmbluse sõnul on selle taga just pensioniealiste seas suhtelise vaesuse määra tõus. Kui 2016. aastal oli suhtelise vaesuse piirmääraks 469 eurot, siis eelmisel aastal 523 eurot, Õmbluse sõnul oli suur hulk pensionäre, kes veel 2016. aastal piirmäära ületasid, kuid eelmisel aastal sellest allapoole jäid.

Õmbluse sõnul ei tähenda suhtelise vaesuse määra suurenemine ebavõrdsuse suurenemist vaesemate ja jõukamate ühiskonnaklasside vahel. "Kui me vaatame sissetulekukvintiilide kaupa, siis väikseima sissetulekuga viiendiku erinevus võrreldes jõukaima viiendikuga vähenes 2017. aastal võrreldes 2016. aastaga. Vaesemad on lähenenud natuke rikastele," sõnas ta.

Suhtelise vaesuse määr oli eelmisel aastal kõrgeim Valga maakonnas ligi 40 protsenti ja Ida-Virumaal 35 protsenti. Madalaim määr oli Harjumaal 17 protsendi lähedal. Alla 20 protsendi oli suhtelise vaesuse määr veel ka Saaremaal.

Materiaalse ilmajäetuse määr, milles inimestelt küsitakse, millisteks kulutusteks neil raha ei ole, samas Eestis 2018. aastal valdavalt vähenes, olles 10 protsendi lähedal. Materiaalse ilmajäetuse määr vähenes enim Ida-Virumaal – 7 protsendipunkti võrra 23 protsendile. Samas on see tase endiselt Eesti kõrgeim.

Comments  
  +1
Pole tõesti "erilist vahet" kas kuu sissetulek on 400 kopikatega või 2000+! Et siis vaesemad on lähenenud "natukene" rikastele-milline rõõmustav uudis!!!
  +2
Ma ei saanud mitte muffigi aru. Annetused on iga ühikonnad tähtsad ja võiks suuremalt annetada, kuid küsimustele vastuseid ei saanudki. See hämamise ja keerutamise asi oli ka NSVL juhtide seas kõrgel tasemel ja kui Gorba midagi Wremjas rääkis, siis selle 45 min kõne võinud võtta kokku ühe lausega: mitte muffigi ei saanud aru!
  +3
Haige ja arusaamatu jutt , kuidas ei tekita ebavõrdsust kui mina penskar elan hädavaevu ära aga mingi riigikogu nolk laiutab ja reisib nagu süda lustib . Vastik mõeldagi !
  +3
Kae, kus uus majandusteooria. Statistikas on kõik võimalik, nii kuidas tellid, nii vastuse ka saad. Aga ühte arvu tahaks küll näha, kui palju suurenes rikaste rikkus (Äripäeva rikaste TOP 500) võrreldes ülejäänud elanikkonna gruppidega ning võrreldes 2016 ja 2017 aastatega? Siis saaks ikka päriselt teada, kas vaesuse suurenemine ei tähenda rikkuse suurenemist ja sellega siis ebavõrdsuse suurenemist ühiskonnas

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD