Riigikogu saab valida ligi 958 600 inimest

FOTO: Aigar Nagel

Tänavustel riigikogu valimistel on hääleõiguslikke inimesi kokku 958 571

Tänavustel riigikogu valimistel on hääleõiguslikke inimesi 958 571, nende seas on 77 881 alaliselt välisriikides elavat Eesti kodanikku, kelle valimisringkond on määratud, edastas siseministeerium.

Maakondade kaupa on kõige rohkem valijaid Harjumaal, kus on 372 618 valijat, sealhulgas Tallinna 266 044 valijat. Tartumaal on 109 445 valijat, sealhulgas Tartu linna 66 816 valijat. Pärnumaal on valijaid 66 289 ja Ida-Virumaal 56 671. Kõige vähem on hääleõiguslikke kodanikke Hiiumaal ja Läänemaal, vastavalt 8024 ja 15 620.

Eestis elavatele valijatele hakkab riik alates teisipäevast saatma valijakaarte, millel on info valimise aja ja koha kohta. Hiljemalt järgmise nädala alguses peaksid need olema valijatele kohale jõudnud. Välisriikides elavad valijad on valijakaardi juba saanud.

Tänavu saavad paberivaba valijakaardi oma e-postkasti 312 000 valijat, kellel on @eesti.ee e-posti aadress suunatud igapäevaselt kasutatavale e-posti aadressile. Ülejäänud saavad valijakaardi paberil.

„Nii nagu ka eelmistel kohalikel valimistel 2017. aastal, on kõik ühel aadressil elavad valijad kantud ühele valijakaardile,“ ütles siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas. „Seega kui ühes majapidamises elab näiteks neli valijat, siis võib olla ka nii, et kahele neist tuleb posti teel üks valijakaart ja kaks saavad valijakaardi elektroonselt oma e-posti aadressile,“ lisas Pungas.

Oma valijakaardi andmeid on võimalik vaadata ka riigiportaalis eesti.ee. Valijakaarti ei ole vaja valima minnes kaasa võtta.
Kuna paberil valijakaart saadetakse kõigile rahvastikuregistri andmetel ühel aadressil elavatele valijatele ühine, võib juhtuda et valijakaardile on kantud ka inimesi, kes enam sel aadressil ei ela , nagu näiteks endised üürnikud. Sellisel juhul on võimalik ruumi omanikul pöörduda valla- või linnavalitsuse poole ja taotleda nende inimeste aadressi muutmist.


Eestis elavatele valijatele määrati valimisjaoskond nende aadressiandmete alusel, mis olid rahvastikuregistris 1. veebruari seisuga. Kui inimesel üldse puuduvad elukoha andmed rahvastikuregistris ja teda ei ole sel põhjusel valijate nimekirjas, ei ole võimalik hääletusel osaleda. Et oma hääl siiski anda, tuleb oma elukoht kiiresti kohaliku omavalitsuse poole pöördudes registreerida. Seda on võimalik teha ka riigiportaalis eesti.ee.

Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil. E-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskustes algavad 21. veebruaril ja eelhääletamine kõikides jaoskondades 25. veebruaril.

Comments  
  +2
Valijate nimekiri on vajalik kõigile ringkondadele ja terve nimekiri ,mitte igas ringkonnas ainult 10 nime igast erakonnast.Ma tahaks näiteks valida Urmas Reinsalu,t aga mina ei saa. MIKS miks .......

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD