Põhja prefektuur on tänavu avastanud üheksa juhtumit, kus sulid on pangaautomaadile paigaldatud seadmetega kopeerinud inimeste kaartide andmeid, sealjuures on kelmid oma kuritegelikke võtteid täiustanud, kirjutab Õhtuleht.
Kopeerimisseadeid ja imepisikesi kaameraid pangaautomaatidele paigaldavad pätid kasutavad Eestit enamasti vaid edasiliikumiseks Skandinaaviasse. «Seal on sissetulekud suuremad ja inimestel on jääk pangakontol reeglina suurem,» ütles Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse juht Roger Kumm Õhtulehele. «Eesti on õnneks täna saanud väiksema tähelepanu, sest me alles sattusime eurotsooni ja meie sissetulekud on väiksemad."
Kaardisulidega on tema sõnul püsti hädas näiteks Saksamaa ning välismaal reisides on andmete kopeerimise ohvriks langenud ka hulk eestlasi. «Need juhtumid jõuavad meieni, sest pangad soovitavad teha avaldusi. Neid juhtumeid on tegelikult väga palju,» nendib Kumm.
Eestis on enim kaardikopeerimise juhtumeid olnud tänavu Harjumaal. Politseile teadaolevalt on need seotud ühe inimesteringiga, kuid täpsemalt menetluse sisu kommenteerida nad ei saa, kirjutab Õhtuleht.
Kummi sõnul said möödunud aastal kaardiandmete kopeerimise eest süüdimõistva kohtuotsuse kaks bulgaarlast, kes tabati tänu tähelepanelikule inimesele automaadile kopeerimisseadeldist paigaldamast.
Üldistavalt ongi selliste kuritegude toimepanijad Kummi teada bulgaarlased, rumeenlased, aga ka lätlased ja leedulased. Enamasti nad ise siiski ebaseaduslikult omandatud kaardiandmeid ei kasuta, vaid müüvad need edasi. Varastatud kaartidega on kontodelt raha välja võetud Aafrikas, Araabia riikides ja Ameerikas.
Arvamus, et käidavamates kohtades olevad automaadid on nurgatagustest turvalisemad, on Kummi väitel vale. Näiteks võib vabalt olla seadeldis paigaldatud mõne kaubanduskeskuse lähedal olevale automaadile. «Valitakse rahvarohked kohad, sest filmiseadmel, mis filmib PIN-koodi, on piiratud mahuga mälukaart ja neile on kasulikum suur kasutajate tihedus võimalikult lühikese aja jooksul,» räägib ta.
Enamasti kogutaksegi andmeid vaid paari-kolme tunni jooksul.
Kummi sõnul peaksid inimesed varjama PIN-koodi sisestamist peopesaga. Nii ei näe kaamerasilm koodi ja pätid ei saa hiljem kaardilt raha kätte, kuna enamasti on neil vaja nii kaardilt kopeeritud andmeid kui ka PIN-koodi. Ainuüksi andmete kopeerimine neid inimese pangakontole ligi ei lase.