Eesti esimese satelliidi start lükkus vähemalt kaks päeva edasi

http://www.arianespace.tv/Euroopa uusima kanderaketi Vega teine lend, mis viib kosmosesse Eesti esimese satelliidi ESTCube-1, lükati halbade ilmastikuolude tõttu vähemalt kaks päeva edasi, otsus tehti vaid pool tundi enne planeeritud starti.

ESTCube-1 delegatsiooni juht Euroopa kosmosesadamas Prantsuse Guajaanas Silver Lätt ütles, et stardi edasilükkamise põhjuseks olid lubamatult tugevad tuuled atmosfääri ülakihtides, edastas ESTCube programmi esindaja BNS-ile. “Kanderakett on tehniliselt valmis ja ootab stardiplatvormil. Uus stardi aeg kuulutatakse ilmselt välja niipea, kui tuul vaibub,” ütles Lätt ning lisas, et ilmastikuolude tõttu raketistartide edasilükkamine pole ebatavaline, seda juhtub üsna sageli.

 

Eesti tudengisatelliidi meeskonna ülejäänud tudengid võtsid teate stardi edasilükkamisest vastu ESTCube-1 missioonijuhtimiskeskuses Tartu Observatooriumis. “Ega looduse vastu saa. Tehniliselt ei tähenda see viivitus ESTCube-1 missioonile midagi halba ja loodetavasti peavad ka tudengid sellele emotsionaalsele lisapingele vastu. Täname tiimi poolt kõiki unetuid sõpru ja tuhandeid kaasaelanuid, kes koos meiega põnevusega starti ootasid ning loodame, et kahe päeva pärast saame näha meie satelliidi lendu kosmosesse,” kommenteeris projekti juhendaja Mart Noorma, kes soovitab operatiivsete uudistega kursis olemiseks jälgida ESTCube’i facebooki lehte www.facebook.com/estcube.

Eesti tudengite ja IT-ettevõtte CGI koostöös valminud satelliit pidi lendama kosmosesse Eesti aja järgi laupäeval kell 5.06.

Kuupsatelliidi mõõdud on 10 korda 10 korda 10 sentimeetrit ja kaal veidi üle kilogrammi. ESTCube-1 orbiidile saatmisel kasutatakse esmakordselt uut satelliitide juhtimistarkvara Hummingbird.

Satelliidi orbiidile toimetava raketi starti on võimalik jälgida internetist aadressil http://www.arianespace.tv/

Satelliit pidi eralduma raketist kell 7.06 ning raadiomajaka kaudu pidanuks satelliit hakkama infot edastama ligikaudu kell 7.51. Kahepoolne side satelliidiga peaks tekkima ligi 48 tundi peale eraldumist.

Juhtimiskeskus asub Tartu observatooriumis Tõraveres, kus on samuti võimalik kõigil huvilistel ekraanidelt sündmust jälgida.

Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid Tartu ülikooli üliõpilased ja õppejõud 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD